Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rządu

Zakończyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym zatwierdzono strukturę i skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. - To rząd kontynuacyjny, rząd dobrej zmiany - zapowiedział Jarosław Kaczyński. - Chcemy dokonać postępu i uniknąć niebezpieczeństw związanych z możliwym spowolnieniem gospodarczym - dodał.

Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rząduŹródło: WP.PL
d2n4c09
d2n4c09

Prezesem Rady Ministrów, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, zostaje Mateusz Morawiecki. Zaprezentował on w piątek wieczorem nową strukturę rządu, która różni się trochę od dotychczasowej. Przedstawił też osoby, które będą jego najbliższymi współpracownikami.

- Polacy po raz drugi powierzyli rządy Prawu i Sprawiedliwości. Będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy. Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy. W duchu wiarygodności będziemy realizowali to, co zapowiedzieliśmy - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Jestem przekonany, że będzie to bardzo sprawna, dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celu, jakim jest polska wersja państwa dobrobytu - dodał.

East News
Źródło: East News, fot: Piotr Molecki/East News

- Polski model państwa dobrobytu to gonienie tej średniej unijnej, która jeszcze do niedawna była gdzieś tam w sferze marzeń. Dzisiaj będzie dla nas pewnego rodzaju latarnią, wyznacznikiem absolutnie kluczowym dla realizacji naszych celów strategicznych - tłumaczył premier. - Chcemy, żeby po prostu Polakom żyło się w Polsce coraz lepiej, żeby byli coraz bardziej dumni ze swojego kraju, szczęśliwi, a polska gospodarka, żeby miała tę masę krytyczną, ten ciężar gatunkowy, który na pewno nam się marzy wszystkim, niezależnie od barw politycznych, od obozów, formacji - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w siedzibie PiS.

d2n4c09

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego

Oto skład i struktura nowego rządu Mateusza Morawieckiego:

 • Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński
 • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin
 • Wicepremier, minister nadzoru właścicielskiego - Jacek Sasin
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych obejmie Jacek Czaputowicz (przy czym pion europejski trafi do Kancelarii Premiera i zajmować się nim będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański)
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski
 • Ministerstwo Sportu - vacat
 • Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
 • Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych / Koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński
 • Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk
 • Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski
 • Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
 • Ministerstwo Środowiska (część zajmująca się zasobami naturalnymi, lasami, parkami narodowymi) - Michał Woś
 • Ministerstwo ds. Klimatu - Michał Kurtyka
 • Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński
 • Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
 • Ministerstwo Rozwoju (oraz budownictwa i turystyki) - Jadwiga Emilewicz
 • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
 • Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski
 • Ministerstwo Zarządzania Funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Szefem Kancelarii Premiera Rady Ministrów pozostaje Michał Dworczyk.

Zaprzysiężenie rządu już w przyszłym tygodniu?

- Dzisiaj, po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS zostanie przedstawiona struktura oraz skład nowego rządu - zapowiedział w piątek po południu rzecznik rządu Piotr Mueller. - Będzie kilku nowych ministrów, ale również będą zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmują kompetencje innych ministerstw. Zmienią się nazwy niektórych resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym zajdzie w rządzie - mówił rzecznik rządu.

d2n4c09

Pytany, czy zmiany w Radzie Ministrów "to rewolucja czy korekty", Mueller stwierdził, że "będą to korekty w szerszym zakresie". - Na pewno to nie jest rewolucja, natomiast kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie, w tym m.in. w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera - dodał.

Mueller przypomniał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. - W związku z tym po desygnowaniu premiera przez pana prezydenta rozpocznie się procedura zaprzysiężenia tego składu rządu i w możliwie szybkim czasie zostanie przedstawione expose i będziemy prosić o wotum zaufania przez Sejm - zapowiedział.

Kiedy może zostać zaprzysiężona nowa ekipa Morawieckiego? - Jeżeli pan prezydent takie terminy wyznaczy, a chcielibyśmy, żeby to odbyło się możliwie szybko, to zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu - odpowiedział rzecznik rządu.

d2n4c09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n4c09
Więcej tematów