Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki: "Polska nie przystąpi do paktu migracyjnego ONZ"

- Jesteśmy za dobrowolnością przyjmowania imigrantów. Przymuszanie państw członkowskich nie jest dobrą drogą - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szefowie rządów Polski i Niemiec podsumowali piątkowe konsultacje międzyrządowe.

Share
Mateusz Morawiecki: "Polska nie przystąpi do paktu migracyjnego ONZ"
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3tydim

Tematami piątkowych konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Warszawie, były m.in. stosunki bilateralne, polityka europejska, energetyka oraz bezpieczeństwo.

W swojej wypowiedzi Mateusz Morawiecki stale podkreślał, że między Niemcami a Polską jest "ścisła współpraca" we wszystkich dziedzinach. - Musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii Europejskiej wewnątrz i na zewnątrz. Mamy wspólne zdanie na ten temat - stwierdził premier RP. - Nadajemy na jednej długości fali, współpraca na niwie gospodarczej rozwija się doskonale - dodał.

Podkreślił również, że Niemcy i Polska mają podobne spojrzenie na "bezprawną aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy". - Razem wzywamy Rosję do przestrzegania umów międzynarodowych - stwierdził. Dodał też, że podobnie jest ze wspieraniem ukraińskich reform. - Zgadzamy się w naszej ocenie Rosji, również jeśli chodzi o Ukrainę - potwierdziła Angela Merkel.

d3tydim

Współpraca po Brexicie

Kanclerz Angela Merkel z uznaniem podkreśliła, że niemal cały rząd polski wziął udział w piątkowych konsultacjach. Przypomniała o zbliżającym się święcie 11 listopada, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Wśród kwestii europejskich, które były omawiane, a stanowią obecnie ogromne wyzwanie, Merkel wymieniła zasady Brexitu i ustalenie przyszłych relacji z Wielką Brytanią. - Wielka Brytania pozostanie częścią Europy i chcemy z nią dobrze współpracować jako Unia - powiedziała.

Polska nie przystąpi do paktu

Na pytanie niemieckiego dziennikarza, czy Polska zachowa się podobnie jak Austria wobec ONZ-owskiego paktu migracyjnego, Morawiecki stwierdził kategorycznie, że podobnie jak Austria i Czechy "nie bedziemy częścią tego paktu". Przypomnijmy: kilka dni temu kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział, że nie podpisze porozumienia dla bezpiecznej, uporządkowanej i regularnej migracji ONZ, ponieważ stanowi ono zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

- Mamy poważne napięcia i problemy związane z sytuacją na Ukrainie. Wiele osób z tych terenów przybywa do Polski. Podkreślamy, żeby każdy zrobił jak najwięcej na swoim odcinku. Jesteśmy za dobrowolnością przyjmowania imigrantów. Przymuszanie państw członkowskich nie jest dobrą drogą - dodał.

d3tydim

Dziennikarka z Polski zapytała, jak Merkel i Morawiecki widzą przyszłość Unii Europejskiej i rolę Polski w niej. - Unia Europejska stoi przed wieloma wyzwaniami. Potrzeba więcej spójności w dziedzinie polityki zagranicznej. To udało się wobec Rosji, a wobec państw afrykańskich dopiero to wypracowujemy - powiedziała kanclerz Niemiec.

- "Zjednoczeni w różnorodności" - to hasło Unii jest dobrym hasłem. Jestem optymistą co do przyszłości Unii. Czasem niepotrzebnie różnice zdań przykrywają nasze wspólne wartości i interesy - powiedział na koniec premier RP.

Po konferencji szefowie rządu Polski i Niemiec złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

East News
Źródło: East News, fot: TOMASZ URBANEK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tydim

Podziel się opinią

Share
d3tydim
d3tydim
Więcej tematów