Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki: Jesteśmy na wyjątkowym zakręcie historii UE

- Instytucje europejskie powinny zrozumieć, że powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji o przyszłości UE. Podkreślił, że "należy położyć tamę tendencjom centralistycznym", które w jego ocenie dostrzec można dziś w Europie.

Share
Mateusz Morawiecki: Jesteśmy na wyjątkowym zakręcie historii UE Mateusz Morawiecki: Jesteśmy na wyjątkowym zakręcie historii UE Źródło: PAP, fot: John Macdougall
d4t43ir

Konferencja ekspercka na temat przyszłości Unii Europejskiej odbyła się w piątek w Warszawie. Organizatorem wydarzenia była polska delegacja Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

- W zamyśle swoich ojców założycieli, ale myślę też, że pragnieniem wielu ludzi dobrej woli żyjących w dobie po II wojnie światowej, miała być pewną, zintegrowaną strukturą gospodarczą, która tworzy płaszczyznę do życia w pokoju, w stabilności, w dobrobycie - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że "Unia Europejska jest absolutnie wyjątkowym przedsięwzięciem, jakiego w historii do tej pory nie było". Tłumaczył jednocześnie, że wszystkie wcześniejsze próby zintegrowania Europy "zawsze kończyły się budową imperium". - Zawsze imperium było tym stanem docelowym jednego z najmocniejszych elementów składowych danego organizmu państwowego, który się rozrastał - powiedział szef rządu.

d4t43ir

Zobacz też: Sprawa Mejzy. "Jest kilka bardzo ważnych pytań"

Morawiecki krytykuje instytucje UE. "Moment zwrotny w historii Europy"

Premier wskazał, że obecnie w Unii Europejskiej mamy do czynienia z podobną próbą poszerzenia władzy i wpływów, przede wszystkim przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Trybunał Sprawiedliwości UE.

- 15 lat temu, już nawet trochę więcej, narody europejskie dały do zrozumienia instytucjom europejskim, że to nie jest kierunek, który powinien być kontynuowany i te instytucje powinny to zrozumieć, powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie - stwierdził Morawiecki.

d4t43ir

Jego zdaniem "należy położyć tamę tym tendencją centralistycznym". - Jednak mamy dzisiaj do czynienia z reakcją odwrotną. Z biegiem dziesięcioleci (…) wielu przywódców Unii Europejskiej, zwłaszcza tych krajów zachodniej Europy, doszło do wniosku, że to jest za mało - podkreślił polityk.

- To jest dlatego właśnie moment zwrotny w historii Europy, Unii Europejskiej, w historii suwerennych państw członkowskich Unii Europejskiej - dodał Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj również:

d4t43ir
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4t43ir

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4t43ir
d4t43ir
Więcej tematów