Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki broni Ryszarda Terleckiego. "Doskonale wie, czym jest walka o wolność"

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do burzy wokół Ryszarda Terleckiego. Szef rządu stanął w obronie wicemarszałka Sejmu, przywołując jego udział w protestach demokratycznych w czasach PRL.

Share
Mateusz Morawiecki broni Ryszarda Terleckiego. "Doskonale wie, czym jest walka o wolność"
Mateusz Morawiecki broni Ryszarda Terleckiego. "Doskonale wie, czym jest walka o wolność"Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d16w415

Premiera zapytano o kontrowersyjne wpisy Ryszarda Terleckiego o Swietłanie Cichanouskiej. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał wicemarszałek Sejmu w piątek na Twitterze.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego Ryszard Terlecki "doskonale wie, czym jest walka o wolność, demokrację, jak długo trwa". - Doskonale rozumie wiele meandrów, zakrętów, które do takiej wolności prowadzą - powiedział w poniedziałek szef rządu.

d16w415

Podkreślił, że "w przypadku Białorusi, niestety, pewnie będzie to jeszcze parę zakrętów w historii". - Musimy obserwować i pomagać narodowi białoruskiemu - mówił premier.

- Chciałbym bardzo krótko, ale treściwie przywołać życiorys pana Terleckiego. On był zatrzymywany za protesty w obronie demokracji w roku 1968, 1970. Potem od 1977 r. działał w Studenckim Komitecie Solidarności. Działał także w Komitecie Obrony Robotników, a później oczywiście w Solidarności - wyliczał Morawiecki, broniąc Terleckiego.

Swiatłana Cichanouska o wpisie Terleckiego: Nie wiem, jak to skomentować

Do wpisu wicemarszałka Sejmu odniosła się sama Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji, mówiąc o polityku PiS, stwierdziła, że "nie warto manipulować tą sytuacją". - Szczerze powiedziawszy, nie wiem, jak to skomentować. Chciałabym, by ta osoba spojrzała w oczy mamy Ramana, w oczy moich dzieci - mówiła na sobotniej konferencji prasowej we Wrocławiu.

Jak dodała, "jest to dosyć dziwna sytuacja, ponieważ stara się spotykać ze wszystkimi siłami politycznymi". - Białoruś tak naprawdę powinna łączyć, a nie dzielić. W krajach demokratycznych co do Białorusi wszystkie partie polityczne łączy konsensus i mają jedną wspólną opinię do tego, co się tak naprawdę na Białorusi dzieje - oznajmiła Cichanouska.

d16w415

W poniedziałek posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali o złożeniu wniosku o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Zobacz też: Swiatłana Cichanouska w Polsce. Wzruszające słowa o mężu. "Zrobiłam to z miłości"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16w415

Podziel się opinią

Share
d16w415
d16w415
Więcej tematów