Trwa ładowanie...
d9ya7qf

Materiały o więzieniu kard. Wyszyńskiego

Archiwum diecezji włocławskiej wzbogaciło się w sobotę o zbiór kopii dokumentów związanych z aresztowaniem i więzieniem kard. Stefana Wyszyńskiego w latach 1954-1956. Prymas Tysiąclecia był przez wiele lat związany z tą diecezją.

d9ya7qf
d9ya7qf

Materiały w przeddzień 56. rocznicy święceń biskupich ks. Wyszyńskiego ordynariuszowi bp. Bronisławowi Dembowskiemu przekazał we Włocławku prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres. Główny zbiór dokumentów "Departament IV - Prymas. Meldunki okresowe dotyczące izolacji Wyszyńskiego 1954-56" zawiera ponad 700 stron sprawozdań dotyczących przebiegu każdego dnia oraz relacji agentów działających wokół prymasa. Pierwszy meldunek pochodzi z 21 października 1954, a ostatni z 25 października 1956 roku.

Włocławskie Archiwum Diecezjalne otrzymało też drugi, 71-stronicowy, zbiór materiałów "Departament IV - Prymas", stanowiący swoisty suplement do zasadniczego zbioru. Znajdują się w nim materiały dotyczące poglądów i opinii kard. Wyszyńskiego o różnych problemach politycznych z okresu 13.10.1966 - 2.3.1971.

Prof. Kieres wyjaśnił, że w materiałach archiwalnych znajdują się zarówno meldunki i relacje funkcjonariuszy UB pilnujących prymasa, a także osób z bezpośredniego jego otoczenia.

_ Niestety, były też osoby z otoczenia najbliższego księdza prymasa, które były mu bardzo bliskie, przynajmniej do pewnego czasu. Można powiedzieć, że one zdradziły przede wszystkim siebie_ - powiedział prezes IPN. (reb)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj