Trwa ładowanie...
dzm6iv8

Materiały o więzieniu kard. Wyszyńskiego

Archiwum diecezji włocławskiej wzbogaciło się w sobotę o zbiór kopii dokumentów związanych z aresztowaniem i więzieniem kard. Stefana Wyszyńskiego w latach 1954-1956. Prymas Tysiąclecia był przez wiele lat związany z tą diecezją.

Share
dzm6iv8

Materiały w przeddzień 56. rocznicy święceń biskupich ks. Wyszyńskiego ordynariuszowi bp. Bronisławowi Dembowskiemu przekazał we Włocławku prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres. Główny zbiór dokumentów "Departament IV - Prymas. Meldunki okresowe dotyczące izolacji Wyszyńskiego 1954-56" zawiera ponad 700 stron sprawozdań dotyczących przebiegu każdego dnia oraz relacji agentów działających wokół prymasa. Pierwszy meldunek pochodzi z 21 października 1954, a ostatni z 25 października 1956 roku.

Włocławskie Archiwum Diecezjalne otrzymało też drugi, 71-stronicowy, zbiór materiałów "Departament IV - Prymas", stanowiący swoisty suplement do zasadniczego zbioru. Znajdują się w nim materiały dotyczące poglądów i opinii kard. Wyszyńskiego o różnych problemach politycznych z okresu 13.10.1966 - 2.3.1971.

Prof. Kieres wyjaśnił, że w materiałach archiwalnych znajdują się zarówno meldunki i relacje funkcjonariuszy UB pilnujących prymasa, a także osób z bezpośredniego jego otoczenia.

_ Niestety, były też osoby z otoczenia najbliższego księdza prymasa, które były mu bardzo bliskie, przynajmniej do pewnego czasu. Można powiedzieć, że one zdradziły przede wszystkim siebie_ - powiedział prezes IPN. (reb)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dzm6iv8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzm6iv8
dzm6iv8
Więcej tematów