Masowy grób w Baborowie. Szczątki 66 żołnierzy
W Baborowie, w województwie opolskim, wydobyto wydobyto szczątki 66 żołnierzy z czasów II wojny światowej. Znajdowały się one pod cmentarnym murem. Wiele z nich udało się zidentyfikować. Okazało się, że należą one do Niemców.
Pod murami cmentarza komunalnego w Baborowie odnaleziono nieoznaczoną kwaterę wojenną, w której pochowano niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej. Podczas prac ekshumacyjnych, które zostały wykonane przez archeologów z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, wydobyto szczątki należące aż do 66 żołnierzy, którzy polegli w 1945 r. W działaniach ekshumacyjnych badaczy wspierał zarządca cmentarza - Zakład Usług Komunalnych w Baborowie.
Artefakty skrywane przez kwaterę wojenną
Oglądając zdjęcia udostępnione na Facebooku przez POMOST, można zwrócić uwagę na stan kości, który w wielu wypadkach pokazuje znaczne złamania i inne poważne uszkodzenia ciała (na jednej nodze widać nawet opaskę uciskową). Również niektóre przedmioty posiadają znaczne zniszczenia mechaniczne. Dużym sukcesem jest identyfikacja aż 22 z 66 znalezionych ciał - przy tylu bowiem grobach udało się zarejestrować znaki tożsamości.
Ekshumacja w Baborowie przyniosła nie tylko szczątki żołnierzy oraz ich znaki tożsamości. To także dziesiątki przedmiotów osobistych, które znajdowały się w grobach. Zostały one udokumentowane fotograficznie i zaprezentowane na Facebooku stowarzyszenia POMOST. Są tam między innymi hełmy, guziki, buty, łyżeczki, monety, odznaki czy łańcuszek ze szkaplerzem i podkową na szczęście.
Badacze na tropie
Stowarzyszenie POMOST to grupa archeologów, którzy zajmują się poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej. Ekshumacje prowadzone są przede wszystkim w zachodniej części Polski. Eksperci ze stowarzyszenia regularnie trafiają na mogiły sprzed blisko 80 lat. Wśród ich działań znajdują się szczątki osób niezależnie od narodowości.