Masakra w Srebrenicy. Sąd orzekł częściową odpowiedzialność Holandii
Sąd Apelacyjny w Hadze skazał Holandię na wypłacenie częściowego odszkodowania rodzinom ofiar. Sędzia stwierdził, że holenderscy żołnierze wiedzieli o ryzyku masakry muzułmanów.
Sąd orzekł, że Holandia ponosi częściową odpowiedzialność za śmierć ponad 300 muzułmanów podczas masakry w Srebrenicy w 1995 r. Sędzia Gepke Dulek w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że żołnierze wiedzieli o ryzyku masakry. Mimo to holenderscy żołnierze służący w siłach pokojowych ONZ pozwolili bośniackim Serbom na zabranie z Potoczari muzułmanów.
Sąd ocenił, że gdyby muzułmanie zostali w holenderskich koszarach to mieliby 30 proc. szans na przeżycie. Tym samym "państwo holenderskie ponosi odpowiedzialność za 30 proc. start poniesionych przez krewnych" ofiar.
W 20. rocznicę masakry w Srebrenicy ówczesny premier Serbii został obrzucony kamieniami
Masakra w Srebrenicy
Do masakry w Srebrenicy doszło 13 lipca 1995 r. W tym czasie holenderscy żołnierze sił pokojowych ONZ byli odpowiedzialni za muzułmańską enklawą, ogłoszoną przez ONZ jako strefa bezpieczeństwa. Siły Serbów bośniackich zajęły miasto 11 lipca 1995 roku, na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny w Bośni.
W Srebrenicy zgromadziło się 30 tys. ludzi, w tym tysiące uchodźców, szukających schronienia przed nacierającymi wojskami serbskimi. Bronić ich mieli holenderscy żołnierze, uzbrojeni tylko w lekką broń. Bośniaccy Serbowie wymordowali wtedy ponad 7 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.
Raport ujawniający fakty dotyczące zbrodni w Srebrenicy doprowadził w kwietniu 2002 roku do dymisji rządu holenderskiego. ONZ przyznała w 1999 roku, że popełniła błąd w ocenie sytuacji w Srebrenicy, a władze Holandii zawsze utrzymywały, że ich żołnierze zostali porzuceni przez siły ONZ, ponieważ nie zapewniły im one wsparcia powietrznego.
Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii uznał masakrę muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy za ludobójstwo.