Trwa ładowanie...

Marszałek senatu na święcie Polonii w Sankt Petersburgu

W piątek w Sankt Petersburgu rozpoczyna się święto Polonii. W trzydniowych uroczystościach weźmie udział marszałek senatu Bogdan Borusewicz, konstytucyjny opiekun polskiej diaspory.

Share
Marszałek senatu na święcie Polonii w Sankt PetersburguŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Kędzierawski
d4a89o9

Bogdan Borusewicz podkreśla, że w Petersburgu przed pierwszą wojną światową mieszkało około 80 tysięcy Polaków. Obecnie jest ich wielu, choć trudno oszacować ilu. Przez lata obawiali się przyznawać do polskości i dziś w znacznym procencie są rosyjskojęzyczni. Mają jednak świadomość pochodzenia. Wśród Polonii w Sankt Petersburgu są plastycy, muzycy, profesorowie wyższych uczelni - mówi Bogdan Borusewicz.

Rewolucja październikowa i represje stalinowskie przetrzebiły tę diasporę. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku, Polacy trafili do łagrów na Sołówce, gdzie zsyłano inteligencję.

Decyzją Senatu, Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. Jednak ze względu na wielość świąt i rocznic obchodzonych w tych dniach w Rosji, święto polskiej diaspory i wizytę marszałka zorganizowano 9 dni wcześniej.

Bogdan Borusewicz zauważa, że Polonia w Petersburgu ma swoje problemy, ale podkreśla, że stosunki z miejscowymi władzami układają się dobrze. W ubiegłym roku uroczystości Światowego Dnia Polonii i Polaków za granicą, z udziałem marszałka senatu, zorganizowano w Grecji.

d4a89o9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a89o9
d4a89o9
Więcej tematów