PolskaMarsz "Razem dla Niepodległej"

Marsz "Razem dla Niepodległej"

Prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" po raz drugi. Rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza około 13.15. Jego uczestnicy będą się zatrzymywać kolejno przy pomnikach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego.

Marsz "Razem dla Niepodległej"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

11.11.2013 02:54

Marsz zakończy się około 15.00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Dziś obchodzimy 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak mówi doradca prezydenta Tomasz Nałęcz, w tym roku czeka nas kilka nowości. Wyjaśnia, że chodzi o to, był on jeszcze bardziej radosny i atrakcyjny dla jego uczestników oraz obserwatorów. Trasa przemarszu jest taka, jak w zeszłym roku - z Placu Piłsudskiego pod Belweder. Nie da jej się zmienić - podkreśla Nałęcz. Wyjaśnia, że Trakt Królewski to nasza aleja niepodległości, przy której stoją pomniki ojców suwerenności z 1918 roku.

Na czele marszu pojedzie odrestaurowany czołg Renault FT 17. Pojazd służył przedwojennej polskiej armii. Odnaleziono go w 2012 roku w Afganistanie. - I to jest jeden z nowych elementów podczas tegorocznego marszu. Nowym elementem będą też akcenty związane z Powstaniem Styczniowym, czyli grupy rekonstrukcyjne - mówi Tomasz Nałęcz. Przypomina, że w tym roku obchodziliśmy 150. rocznicę jego wybuchu. Profesor wyjaśnia, że prezydent chce podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w te obchody.

Kolejna nowość, to złożenie kwiatów przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego przez prezydenta i premierów III RP. Jak mówi profesor Nałęcz, chodzi o oddanie hołdu nie tylko wielkiemu artyście, który wygrał Polskę na fortepianie, ale pierwszemu premierowi Polski powszechnie uznawanemu w świecie. Poprzednie rządy - Jędrzeja Moraczewskiego i Ignacego Daszyńskiego - nie miały międzynarodowej akceptacji - wyjaśnił prezydencki doradca.

Zaproszenia prezydenta przyjęli: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek i Kazimierz Marcinkiewicz. Z różnych powodów przy pomniku Paderewskiego zabraknie: Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej, Marka Belki i Leszka Millera. Jarosław Kaczyński będzie świętował odzyskanie niepodległości w Krakowie. Premier Donald Tusk ma dołączyć po zakończeniu Biegu Niepodległości, w którym zamierza wziąć czynny udział.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)