Trwa ładowanie...
katowice

Marokańczyk należał do ISIS? Obrona i prokuratura składają apelacje

Sprawa Mourada T., Marokańczyka który został skazany przez katowicki sąd okręgowy na 3 lata i 8 miesięcy, zostanie ponownie rozpatrzona. Śląski wymiar sprawiedliwości uznał, że mężczyzna należał do bojówek tzw. Państwa Islamskiego.

Share
Marokańczyk należał do ISIS? Obrona i prokuratura składają apelacje
Źródło: East News, fot: DOMINIK GAJDA/REPORTER
d1k9dg2

Z marcową decyzją śląskiego sądu okręgowego nie zgadza się zarówno obrona mężczyzny jak i prokuratura. Według śledczych wyrok dla T. jest zbyt niski, natomiast pełnomocnicy Marokańczyka zapewniają, że mężczyzna jest niewinny.

- Akta sprawy wpłynęły do Sądu Apelacyjnego w Katowicach 30 lipca - przekazał rzecznik Robert Kirejew. Do rozpoznania sprawy wyznaczono sędzie referent, jednak tak przebywa obecnie na urlopie - Akta są obszerne, liczą 55 tomów i potrzeba czasu na zapoznanie się z tymi materiałami - dodał Kirejew.

Nieprawomocny wyrok skazujący zapadł 22 marca. T. łącznie ma spędzić w więzieniu łącznie 3 lata i 8 miesięcy. Za samo uczestnictwo w organizacji terrorystycznej Marokańczyk został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności.

d1k9dg2

- W aktach sprawy nie ma dostatecznych dowodów na to, by przypisać mu takie przestępstwo - uważa pełnomocnik T., mec. Krzysztof Młodzik. Jak przekonuje, jego klient nigdy do tej organizacji nie należał. Obrona chce też uniewinnienia od jednego z zarzutów mniejszego kalibru – posiadania niewielkiej ilości narkotyków.

- Domagamy się surowszej kary dla Mourada T. - przekazał naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla. Śledczy przed sądem okręgowym domagali się kary łączne 6,5 roku więzienia - 5 lat za udział w ISIS oraz od 8 do 10 miesięcy za zarzuty mniejszego kalibru.

Według prokuratury Mourad T. to pierwszy w Polsce bezpośredni współpracownik ważnej osoby w terrorystycznych strukturach tzw. Państwa Islamskiego. Miał być zwiadowcą tej organizacji i przez pewien czas pozostawać w stałym kontakcie z Abdelhamidem Abaaoudem (zabitego w 2015 roku podczas obłady), który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej.

d1k9dg2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

d1k9dg2

Podziel się opinią

Share
d1k9dg2
d1k9dg2
Więcej tematów