ycipk-x6d803

ABW zatrzymała członka ISIS. Ukrył się w Polsce przed pościgiem w Niemczech

W Polsce zatrzymano podejrzanego o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego. Alvi A. jest z pochodzenia Czeczenem. Walczył na Bliskim Wschodzie i wrócił do Europy. Polska jest częścią szlaku przerzutu terrorystów podążających na Zachód.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Polsce zatrzymano logistyka tzw. Państwa Islamskiego
W Polsce zatrzymano logistyka tzw. Państwa Islamskiego (PAP)
ycipk-x6d803

Alvi A. został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policję 28 listopada. To wynik współpracy ze służbami niemieckimi. Mężczyzna miał walczyć w szeregach ISIS w Syrii i Iraku. Utrzymywał kontakty z dowódcami polowymi islamistów i prawdopodobnie wpadł właśnie dzięki tym związkom.

Za wcześnie jest jeszcze, żeby dokładnie ocenić skalę jego działalności, nie mówiąc już o postawieniu konkretnych zarzutów. Możliwe, że pełnił funkcję logistyka współtworzącego infrastrukturę terrorystyczną w Europie Zachodniej.

Najprawdopodobniej Alvi A. przede wszystkim działał w Niemczech, lecz postanowił schować się w Polsce, gdy służby antyterrorystyczne naszego zachodniego sąsiada zaczęły się do niego zbliżać.

- Terroryści z ISIS, wśród których jest wielu Czeczenów i ludzi z byłych republik kaukaskich, wykorzystują swoje powiązania z pobratymcami w Polsce i z naszym światem przestępczym – mówi Wirtualnej Polsce dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu i bezpieczeństwa Collegium Civitas. – Dla nich Polska jest miejscem schronienia, ale także elementem bałkańskiego szlaku przemytniczego.

ycipk-x6d803

Ruszył pierwszy w Polsce proces terrorysty z ISIS. Takich ludzi prawdopodobnie jest u nas więcej

Ekspert podkreśla, że dawną trasą przemytu narkotyków z Bałkanów do Europy Zachodniej teraz przeprowadza się ludzi, w tym niebezpiecznych terrorystów z ISIS.

- Jestem przekonany, że oni nie tylko regularnie testują, ale też wykorzystują ten szlak prowadzący przez Polskę – uważa Liedel. – To niejedyna trasa, ale jeden z jej wariantów. Są elastyczni i korzystają z nadarzających się możliwości. We współpracy ze służbami zachodnimi złapaliśmy dwóch z nich, ale jestem przekonany, że jest ich znacznie więcej - podkreśla.

W Katowicach od kwietnia 2018 r. toczy się rozprawa przeciwko Mouradowi T. podejrzanemu o przynależność do ISIS. Mężczyzna miał być zwiadowcą, który m.in. sprawdzał skuteczność służb granicznych i możliwości wykorzystania tras przemytniczych prowadzących z Bałkanów do Niemiec przez południową granicę Polski, a zwłaszcza przez Beskid Niski. Wysłannicy ISIS wielokrotnie przekraczają granice, badają procedury oraz szukają i wykorzystują słabe punkty.

ycipk-x6d803

Wywiad Holandii: Islamiści nie zostali pokonani. Rośnie zagrożenie terrorystyczne

- Od czasu do czasu słyszę pytanie, czy położenie na szlaku przerzutowym islamistów zwiększa, a może zmniejsza nasze bezpieczeństwo – mówi Liedel. – Moim zdaniem bezpieczeństwo nie zależy od tego, że terroryści traktują nas jako zaplecze logistyczne czy miejsce schronienia. Po prostu uważają Polskę za cel niezbyt atrakcyjny i wolą atakować we Francji czy w Niemczech, co z ich punktu widzenia daje im większe korzyści.

W Katowicach trwa proces Mourada T. Mężczyna zatrzymany w Polsce oskarżany jest o terroryzm

Europejskie służby bezpieczeństwa ostrzegają przed rosnącym zagrożeniem ze strony dżihadystów powracających z Bliskiego Wschodu. Według niedawno opublikowanego raportu wywiadu holenderskiego, setki terrorystów przygotowują się nie tylko do powrotu, ale także planują zamachy na terenie Europy.

ycipk-x6d803

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-x6d803
ycipk-x6d803