Trwa ładowanie...
d3ooxr4
d3ooxr4

Mariusz Błaszczak: błąd Lecha Wałęsy polega na tym, że nie przyznał się do współpracy na początku lat 90.

- Zasadniczy błąd Lecha Wałęsy polega na tym, że nie przyznał się do współpracy na początku lat 90. Kłamstwo prędzej czy później zostanie obnażone. Tym bardziej, że system komunistyczny był dowodzony z Moskwy, więc te materiały, nie ulega żadnych wątpliwości, są również w Moskwie. Pewnie są także w stolicach innych państw bloku wschodniego - stwierdził w #dziejesienazywo minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ooxr4

Błaszczak pytany, dlaczego Wałęsa, będąc przez pięć lat prezydentem, nie próbował odebrać dokumentów na swój temat, stwierdził, że była to pewna symbioza. - Wałęsa szedł do wyborów prezydenckich pod hasłem zmiany, rozliczenia, dekomunizacji, lustracji, a później przeszedł na drugą stronę. To były czasy mojej młodości. Głosowałem na Lecha Wałęsę w 1990 roku. Opowiadałem się za tym, żeby zostało przerwane to, co łączyło nas z epoką PRL-u, żeby był to rzeczywisty przełom. Lech Wałęsa w kampanii wyborczej też - po wyborach już nie - tłumaczył.

Zdaniem szefa MSWiA zasadnicze pytanie brzmi: czy Wałęsa jako prezydent był kontrolowany przez byłe służby? - Trzeba popatrzeć na czyny Wałęsy jako prezydenta. Na przykład zniszczenie rządu Jana Olszewskiego - wynikało z tego, że chciał on przeprowadzić lustrację. Czy np. zawetowanie ustawy, która odbierała wysokie emerytury byłem esbekom. Wszystko wskazuje na to, że było to powodowane tymi uwikłaniami Wałęsy. Można dalej pójść - gdyby nie postawa premiera Olszewskiego, to być może - bo do tego zmierzał Lech Wałęsa - w posowieckich bazach byłyby spółki Joint Venture z udziałem rosyjskim - dodał.

d3ooxr4

Błaszczak podkreślił, że z "reguły nie jest tak, że postać jest jednoznaczna". - Są pewne elementy postawy pozytywnej, to wszystko trzeba wyważyć. To zadanie dla historyków. Ale nie ulega wątpliwości, że najważniejsza jest prawda. Nie można budować [państwa - przyp.red] na kłamstwie, a próbowano zbudować III RP właśnie na takich fałszerstwach - zaznaczył, dodając, że "dobrze się stało, że mamy te teczki do dyspozycji".

d3ooxr4

Podziel się opinią

Share
d3ooxr4
d3ooxr4
Więcej tematów