Trwa ładowanie...

Marian Zembala konsultantem krajowym. Przed dymisją mianował sam siebie

Były minister zdrowia prof. Marian Zembala na krótko przed dymisją mianował się konsultantem krajowym ds. kardiochirurgii - donosi tygodnik "Wprost". Jak tłumaczy Zembala, na czas szefowania resortowi "zawiesił się jedynie w pełnieniu tej funkcji".

Share
Marian Zembala konsultantem krajowym. Przed dymisją mianował sam siebie
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d25qgs5

Zembala pełnił funkcję konsultanta krajowego ds. kardiochirurgii od 2011 roku, ale zrezygnował, kiedy został ministrem zdrowia. W tym czasie na to stanowisko nie powołano nikogo.

Teraz Zembala jako konsultant krajowy będzie doradzał nowemu ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

d25qgs5

Pod decyzją o powołaniu byłego ministra podpisała się wiceminister Anna Łukasik. Zrobiła to 3 listopada, czyli na kilka dni przed dymisją.

- Ja tylko zawiesiłem się w tej funkcji na czas bycia ministrem - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" na krótko przed dymisją prof. Zembala powołał siebie do zespołu, który będzie opracowywał założenia Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020. Projekt powstaje na potrzeby Ministerstwa Zdrowia.

Program finansowania in vitro przedłużony

Z kolei 2 listopada Zembala zdecydował o przedłużeniu rządowego programu finansowania in vitro.

d25qgs5

- To nie była łatwa decyzja - podkreślał minister. Tłumaczył, że podjął ją dla tych, którzy chcą mieć dzieci. Jak mówił, "jest grupa, także wśród wierzących, którzy pragną mieć dziecko i o to dziecko zabiegają i wielu wśród nich akceptuje tę metodę". Dlatego - choć jak przyznawał - on sam jest człowiekiem wierzącym i praktykującym, "nie może i nie chce nie uwzględnić tych osób, które na to czekają".

Finansowaniu in vitro z budżetu sprzeciwia się PiS. Senator partii Stanisław Karczewski wyrażał zdziwienie, że w końcówce urzędowania minister zdrowia podejmuje decyzję w tej sprawie i krytykował to. - Decyzja pana ministra jest bardzo przedwczesna, niepotrzebna i zła - mówił Karczewski.

d25qgs5

Podziel się opinią

Share
d25qgs5
d25qgs5
Więcej tematów