Marian Turski odznaczony medalem. Uhonorował go premier Luksemburga Xavier Bettel
Dzień po obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski został odznaczony. Otrzymał insygnia oficera Orderu Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga.
29.01.2020 17:12
Marian Turski uczestniczył w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jest jednym z ocalałych z Auschwitz. Podczas uroczystości dziennikarz i historyk wygłosił mocne przemówienie. - Mój przyjaciel wymyślił kiedyś 11 przykazanie. Brzmi: "nie bądź obojętny" - mówił. Zaapelował, aby reagować na kłamstwa historyczne. - Jeżeli nie, to na naszych potomków spadnie nagle z nieba jakieś Auschwitz - mówił.
Dzień po uroczystościach Turski otrzymał w Ambasadzie Luksemburga w Warszawie insygnia oficera Orderu Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga. Wręczył mu je premier tego kraju Xavier Bettel. "Był jednym z najważniejszych mówców. Jego słowa były mocnym oświadczeniem. Właśnie tak powstają takie horrory jak Auschwitz. Nie od razu, ale powoli i za każdym razem, kiedy ktoś decyduje się, aby nie przeciwstawiać się nienawiści i dyskryminacji" - argumentował Bettel.
Turski jest ocalonym z Holocaustu. W styczniu 1945 podczas ewakuacji obozu w Auschwitz przeżył marsz śmierci więźniów do Wodzisławia Śląskiego. Stamtąd przetransportowano go do KL Buchenwald. Później działał w młodzieżówce PZPR, a następnie pracować w wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 r. kieruje działem historycznym "Polityki".
Turski jest autorem wielu książek, wciąż pracuje jako publicysta. Działa w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, jest członkiem rady administracyjnej Stowarzyszenia Kombatantów Żydowskich i Ofiar Drugiej Wojny Światowej oraz Wiceprezesem Międzynarodowego Komitetu Auschwitz. Był jednym z inicjatorów utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Przeczytaj również: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Mocne wystąpienie byłego więźnia obozu zagłady Mariana Turskiego zrobiło wrażenie na prezydencie
Zobacz także
Źródło: Ambasada Luksemburga w Warszawie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl