PolskaMargot. Kolejny pozew. Tym razem oburzony polityk od Gowina

Margot. Kolejny pozew. Tym razem oburzony polityk od Gowina

Margot. W mediach społecznościowych pojawiła się grafika przedstawiająca aktywistkę w aureoli. Jan Strzeżek polityk partii Jarosława Gowina poczuł się tym urażony i złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Margot. Demonstracja przed Pałacem Kultury po aresztowaniu aktywistki
Margot. Demonstracja przed Pałacem Kultury po aresztowaniu aktywistki
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

Nie milkną medialne doniesienia po wypuszczeniu Margot z aresztu. Przez kraj przetacza się właśnie debata dotycząca jej niedawnego gestu. Aktywistka wrzuciła do sieci zdjęcie, na którym trzyma planszę do gry w scrabble, na której wypisała wulgarny komunikat. Jednocześnie trzymała wyciągnięty środkowy palec i mówiła, że jej koledzy z celi mają równie nieparlamentarną wiadomość dla ministra sprawiedliwości.

Kolaż tego zdjęcia, przedstawiający samą zainteresowaną w aureoli znalazł się w mediach społecznościowych. W tej formie zdecydowanie nawiązuje do bardzo popularnych w Polsce wizerunków Matki Boskiej z gorejącym sercem.

Przypomnijmy, że Margot to osoba niebinarna - przedstawia się jako Małgorzata, choć pod względem formalno-prawnym określona jest jako Michał. Aktywistka należąca do kolektywu "Stop bzdurom" została aresztowana za napaść na antyaborcyjne furgonetki przedstawiające homofobiczne treści.

Margot. Kolejny proces o uczucia religijne

Jan Strzeżek złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego, a więc artykułu o obrazie uczuć religijnych. Za ten występek grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

To nie pierwsza medialna sprawa dotycząca kolażu i wizerunku Maryi w ostatnich latach. W 2019 roku policja aresztowała Elżbietę Podleśną, artystkę, która w reakcji na homofobiczne napisy w jednym z płockich kościołów domalowała kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej tęczową aureolę.

Wówczas Wirtualna Polska zleciła sondaż, w którym zapytaliśmy ankietowanych, czy taki happening obraża ich uczucia religijne. Wynik był niemalże remisowy. 51 proc. badanych stwierdziło, że akcja ma dla nich wydźwięk negatywny.

Maseczki wrócą jesienią? Szef GIS komentuje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (768)