15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - co to za święto, kiedy wypada i czy trzeba iść wtedy do kościoła?
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r w konstytucji apostolskiej. Katolicy wierzą, że Najświętsza Maryja Panna po zakończeniu ziemskiego życia została wzięta do nieba.
Chrześcijanie nazywają ten dzień także "Świętem Matki Boskiej Zielnej". Wierni przynoszą wówczas do kościołów kwiaty, zboża i inne rośliny, a ksiądz dokonuje ich poświęcenia. Rolnicy tego dnia dziękują za zebrane w danym roku plony i proszą o urodzaj w kolejnym.
Co roku jest tak samo - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada 15 sierpnia. W tym toku jest to sobota. Tego dnia należy się powstrzymać od pracy. Większość pracodawców wyznacza swoim pracownikom inny dzień wolny.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - czy trzeba iść do kościoła?
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo tego dnia we mszy świętej jest obowiązkowe. Można też udać się do świątyni dzień wcześniej na wieczorną eucharystię. Wówczas obowiązek zostanie spełniony.
Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos - takie wytyczne wydał Główny Inspektorat Sanitarny.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Czy świętują je wyłącznie rzymscy katolicy?
Nie – świętują je również Ormianie, którzy od uroczystości Wniebowzięcia rozpoczynają nowy okres roku liturgicznego. W liturgii abisyńskiej, czyli etiopskiej, w tę uroczystość Kościół śpiewa: „W tym dniu wzięte jest do nieba ciało Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej, naszej Pani”.
15 sierpnia obchodzą pamiątkę tej tajemnicy również Chaldejczycy, Syryjczycy i maronici. A kalendarz koptyjski pod dniem 21 sierpnia opiewa Wniebowzięcie ciała Matki Bożej do nieba.