Trwa ładowanie...

Sinice na plaży. GIS zamknął kolejne kąpieliska nad Bałtykiem

Sinice pojawiły się na kolejnych polskich plażach nad Bałtykiem. W piątek zamknięto 5 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Na mapce oznaczyliśmy je kolorem czerwonym.

Share
Bałtyk. Sinice na plażach w Zatoce Gdańskiej
Bałtyk. Sinice na plażach w Zatoce GdańskiejŹródło: Google Maps
d9c3i2o

Sinice pojawiają się w nowych miejscach nad Bałtykiem. Wszystko przez wysoką temperaturę wody, która daje idealne warunki dla rozwoju tych niebezpiecznych bakterii. Z powodu występowania sinic nad Bałtykiem sanepid zmuszony był zamknąć kolejne kąpieliska.

Sinice. Które plaże nad Bałtykiem są zamknięte?

Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił aktualną mapę występowania sinic nad polskim morzem. Wszystkie zamknięte kąpieliska znajdują się na terenie województwa pomorskiego. W piątek zgodnie z decyzją sanepidu z użytku zostały wyłączone kąpieliska:

  • Mikoszewo
  • Jantar
  • Stegna I
  • Stegna II
  • Gdynia Babie Doły

Warto jednak monitorować sytuację na bieżąco, ponieważ sinice przemieszczają się wraz z ruchem prądów.

Władysławowo. Setki turystów na plaży. Gubią dzieci i nie boją się koronawirusa

Sinice. Czym grozi kąpiel?

Sinice (cyjanobakterie) występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

d9c3i2o

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny - ostrzega GIS. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe.

Kąpanie się w miejscach, gdzie występują sinice, grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Może dojść do infekcji spojówek, a także do zatrucia pokarmowego. Czasami dochodzi do gorszych objawów, których finałem może być nawet uszkodzenie wątroby lub nerek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9c3i2o

Podziel się opinią

Share
d9c3i2o
d9c3i2o
Więcej tematów