Trwa ładowanie...
d6su9d0

Marek Borowski: zagłosowałbym na Kidawę-Błońską

Senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski jest zdania, że największe szanse w starciu z Andrzejem Dudą, miałby kandydat pozapartyjny, niezależny. Wyznał też, na kogo by zagłosował, gdyby miał do wyboru kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Roberta Biedronia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senator Marek Borowski o protestach wyborczych PiS: chcieli uwiarygodnić nową Izbę
Senator Marek Borowski o protestach wyborczych PiS: chcieli uwiarygodnić nową Izbę (East News, Fot: Andrzej Iwańczuk/Reporter)
d6su9d0

- To jest delikatna sprawa, negocjowana przez liderów ugrupowań wchodzących w skład paktu senackiego - stwierdził były marszałek Sejmu, senator Marek Borowski pytany w "Popołudniowej rozmowie" w RMF FM, czy jest gotowy zasiąść w fotelu marszałka Senatu. Przyznał, że nikt do tej pory nie pytał go, czy chciałby tę funkcję objąć.

- Powiem tak, jeżeli trzej liderzy się do mnie z tym zwrócą, a 50 senatorów powie, że na mnie zagłosują, to jestem gotów to rozważyć - stwierdził Borowski.

Zobacz także: Wyniki wyborów 2019. Marek Borowski: PiS nie potrafi przegrywać

d6su9d0

Zdaniem Borowskiego sukces zwycięstwa senackiego nie będzie polegał na tym, że uda się wyłonić prezydium Senatu, ale "że będzie się współpracować przez resztę kadencji".

Zobacz też: W maskującej czapeczce spiskował przeciwko Schetynie? Wesoło w studiu

- Jak stanę przed takim wyborem w II turze, to się zastanowię. Jeśli pan mówi o I turze, to wydaje mi się jednak, że na Kidawę-Błońską, bo ma większe szanse, by pokonać Dudę - stwierdził Borowski na kogo zagłosowałby w wyborach prezydenckich: Na Małgorzatę Kidawę-Błońską czy Roberta Biedronia.

d6su9d0

- Dzisiaj potrzebujemy kandydata, który będzie w stanie pokonać Dudę, nie chodzi o to, by był mniej lub bardziej prawicowy, lecz prezydenta, który będzie przestrzegał zasad praworządności. Nie kieruję się lewicowością kandydata, tylko szansami na pokonanie Dudy - mówił były marszałek Sejmu.

Borowski opowiedział się zorganizowanie prawyborów, które wyłoniłyby kandydata na prezydenta. - Jest czas na prawybory. Prawybory będą częścią kampanii wyborczej. Taka forma wyłonienia kandydata przyciąga ludzi, aktywizuje wyborców - tłumaczył.

Zobacz także: Marek Borowski o Kaczyńskim: przegrzał

Były polityk SLD zwrócił uwagę, że prawybory w PO mogą się nie udać. - Tu jest jeszcze kwestia kandydowania Tuska. Ma się wypowiedzieć na ten temat 2 grudnia. Pytanie, czy ktoś się zgłosi przeciwko niemu w PO - zastanawia się polityk.

d6su9d0

Marek Borowski jest zdania, że największe szanse w starciu z obecnym prezydentem miałby ktoś spoza polityki. - Moja intuicja podpowiada mi, że dobrym pomysłem byłby pozapartyjny kandydat na prezydenta, który byłby niezależny - stwierdził.

- Ma pan takiego kandydat? - dopytywał prowadzący rozmowę Marcin Zaborski.

- Mam - odparł Borowski. Zapowiedział jednak, że nie podzieli się nazwiskiem kandydata, bo nie rozmawiał z nim na temat jego ewentualnego kandydowania.

Borowski był także pytany o kwestię protestów wyborczych PiS. SN odrzucił już trzy z sześciu złożonych przez to ugrupowanie wniosków o ponowne przeliczenie głosów w kilku okręgach wyborczych do Senatu.

- Skłaniam się dziś do tezy, że PiS wiedział, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN odrzuci protesty. I chciał ją w ten sposób uwiarygodnić - stwierdził senator Koalicji Obywatelskiej.

d6su9d0

Podziel się opinią

Share

d6su9d0

d6su9d0
Więcej tematów