Trwa ładowanie...
dmyxdal

Marek Balt

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Częstochowa

dmyxdal
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Marek Balt, wiceprzewodniczący partii SLD, był posłem na Sejm VII kadencji. Startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019.

Marek Balt – życiorys i wykształcenie

Marek urodził się 8 kwietnia 1973 roku w Częstochowie. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej, gdzie w latach 2003–2005 pracował jako nauczyciel akademicki na Wydziale Zarządzania (w Katedrze Analizy Ekonomicznej i Logistyki oraz w Katedrze Systemów Technicznych). W 1995 roku został zatrudniony w Hucie Częstochowa. Zaczynał jako robotnik, a ostatecznie został zastępcą dyrektora ds. remontów.

Przewodniczył Radzie Nadzorczej MPWIK-u w Będzinie, był wiceprzewodniczącym częstochowskiej Rady Nadzorczej spółki H. CZ. "Admet", członkiem Rady Nadzorczej Huty Stali Częstochowa, a także dyrektorem produkcji w firmie Stalserwis. W 1997 roku założył własną firmę z branży produkcji oraz sprzedaży oprogramowania i sprzętu komputerowego. Prowadził ją do 2002 roku.

Marek Balt – działalność polityczna

Marek Balt od czasów studenckich jest zaangażowany w działalność Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z ramienia tej partii w 2004 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego, lecz nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, by zasiąść w ławie poselskiej. W wyborach samorządowych 2006 i 2010 udało mu się wywalczyć mandat radnego Częstochowy. W latach 2010–2011 był przewodniczącym rady miasta.

W 2011 roku po raz pierwszy startował w wyborach parlamentarnych i został posłem na Sejm RP VII kadencji. Rok później wybrano go na przewodniczącego śląskich struktur SLD, a w po czterech latach – na wiceprzewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Bezowocnie starał się o reelekcję w wyborach do Sejmu. W 2018 roku uzyskał mandat do Sejmiku Województwa Śląskiego. Ma zamiar ponownie ubiegać się również o reprezentowanie Polski w Europarlamencie. Na liście Koalicji Europejskiej w okręgu 11, obejmującym województwo śląskie, otrzymał drugą pozycję (za Jerzym Buzkiem).

Marek Balt – żona

Marek Balt jest żonaty z Eweliną Balt, która również należy do partii SLD. Przewodniczy częstochowskiej radzie miejskiej. Uzyskała tytuł inżyniera produkcji na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Pisze pracę doktorską z inżynierii środowiska.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmyxdal
dmyxdal
dmyxdal
Więcej tematów
dmyxdal