Małżeństwa jednopłciowe? Polacy stawiają sprawę jasno
Najnowszy sondaż nie pozostawia wątpliwości co Polacy myślą o małżeństwach jednopłciowych. Z badania przeprowadzonego w kwietniu przez IPSOS wynika, że 86,5 proc. ankietowanych zgadza się, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.
Ankietowani odpowiadali m.in. na pytanie czy zgadzają się z definicją małżeństwa zawartą w polskiej konstytucji, która uznaje małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny. 61,3 proc. zdecydowanie zgadzają się z tym stwierdzeniem. 25,2 proc. odpowiedziało "raczej tak".
Natomiast 9 proc. nie zgadza się z definicją zapisaną w konstytucji, w tym odpowiedź "zdecydowanie nie" wskazało 2,5 proc. pytanych.
Według autorów badania poglądy na temat małżeństw jednopłciowych są niezależne od preferencji wyborczych. Małżeństwo za wiązek kobiety i mężczyzny uznaje 100 proc. wyborców PSL, 95,2 proc. wyborców PiS. Z sondażu wynika, że tak samo uważa zdecydowana większość wyborców Kukiz'15 (88,7 proc.) i Nowoczesnej (87,9 proc.) i PO (80,6 proc.).
Polacy nie chcą zmian w prawie
Zapytano też czy badane osoby zgadzają się na przyznanie prawa do zawierania małżeństw jednopłciowych. Okazało się, że co najmniej połowa wyborców każdej partii jest temu przeciwna. Przeciwko przyznaniu takiego prawa opowiedziało się 86,2 proc. wyborców PiS, 77,9 proc. PSL, 70,7 proc. Kukiz'15, 60,2 proc. Nowoczesnej i 54,6 proc. PO.
Ankieterzy pytali też o możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. 71. proc odpowiedziało, że "zdecydowanie nie" lub "raczej nie" zgadza się na możliwość adopcji przez małżeństwa jednopłciowe. Na takie prawo mogłoby zgodzić się 19,9 proc. przepytanych osób.
Sondaż został przeprowadzony w kwietniu na reprezentatywnej próbie 1000 osób na zlecenie Fundacji Mamy i Taty, o której Polacy usłyszeli przy okazji kampanii społecznej "Nie odkładaj macierzyństwa na potem".