Małgorzata Gersdorf zrezygnowała z przewodniczenia KRS
"Uprzejmie informuję, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, złożyła dzisiaj, 6 marca 2018 r., rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa" - poinformował rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.
Wcześniej Sejm większością 3/5 głosów wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.
W głosowaniu wzięło udział 269 posłów. Potrzebna większość wynosiła 162. Za wyborem opowiedziało się 267 posłów, 2 wstrzymało się od głosu: Piotr Liroy-Marzec Piotr i Robert Winnicki.
W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie opozycji. "Doszło do oczywistego złamania Konstytucji i podporządkowania sądów politykom PiS. Teraz partyjna KRS będzie decydować o tym, kto w Polsce będzie sędzią. Powrót do PRL staje się faktem" - komentował wyniki głosowania na swoim profilu na Twitterze poseł PO, były minister sprawiedliwości Borys Budka.
Wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm został wprowadzony w połowie stycznia poprzez nowelizację ustawy o KRS. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.
W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".