Trwa ładowanie...
d36c2pe

Małgorzata Gersdorf i Nagroda Demokracji. Rzecznik SN: nie przyjęła pieniędzy

Kontrowersje wokół Międzynarodowej Nagrody Demokracji Bonn dla prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Rzecznik SN wydał w tej sprawie komunikat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Małgorzata Gersdorf
Prof. Małgorzata Gersdorf (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d36c2pe

"Prof. Małgorzata Gersdorf odmówiła przyjęcia gratyfikacji finansowej związane z otrzymaniem Międzynarodowej Nagrody Demokracji" - poinformował w oświadczeniu rzecznik SN sędzia Michał Laskowski. Wyjaśnia też, że prezes Sądu Najwyższego poinformowała o tym przyznających nagrodę już 9 września.

Sędzia Laskowski zaznacza, że było to dwa miesiące przed odebraniem tytułu. Komunikat SN to reakcja na doniesienia prorządowych mediów o 10 tys. euro, które miała otrzymać prezes.

Prof. Gersdorf nagrodę odebrała w Bonn 8 listopada. - Nie muszę państwu, zwłaszcza tu w Niemczech, tłumaczyć, do jakich skutków ustrojowych może prowadzić tak instrumentalne spoglądanie na prawo oraz wybory - powiedziała w Niemczech.

d36c2pe

Wyróżnienia "Internationale Demokratiepreis Bonn” prezes SN otrzymała za "niestrudzone zaangażowanie na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości".

Laureatami nagrody przyznawanej nieregularnie, ale co najmniej co dwa lata, zostali m.in. Václav Havel, "Reporterzy bez Granic" oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla za lata 2011 i 2017: bojowniczka o pokój w Afryce Leymah Roberta Gbowee z Liberii i irańska obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36c2pe

Macierewicz mówi o szanowaniu Konstytucji RP. Opozycja wybuchła śmiechem

d36c2pe

Podziel się opinią

Share
d36c2pe
d36c2pe
Więcej tematów