Trwa ładowanie...

Małgorzata Gersdorf i Nagroda Demokracji. Rzecznik SN: nie przyjęła pieniędzy

Kontrowersje wokół Międzynarodowej Nagrody Demokracji Bonn dla prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Rzecznik SN wydał w tej sprawie komunikat.
Share
Prof. Małgorzata Gersdorf
Prof. Małgorzata GersdorfŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d149mff

"Prof. Małgorzata Gersdorf odmówiła przyjęcia gratyfikacji finansowej związane z otrzymaniem Międzynarodowej Nagrody Demokracji" - poinformował w oświadczeniu rzecznik SN sędzia Michał Laskowski. Wyjaśnia też, że prezes Sądu Najwyższego poinformowała o tym przyznających nagrodę już 9 września.

Sędzia Laskowski zaznacza, że było to dwa miesiące przed odebraniem tytułu. Komunikat SN to reakcja na doniesienia prorządowych mediów o 10 tys. euro, które miała otrzymać prezes.

Prof. Gersdorf nagrodę odebrała w Bonn 8 listopada. - Nie muszę państwu, zwłaszcza tu w Niemczech, tłumaczyć, do jakich skutków ustrojowych może prowadzić tak instrumentalne spoglądanie na prawo oraz wybory - powiedziała w Niemczech.

d149mff

Wyróżnienia "Internationale Demokratiepreis Bonn” prezes SN otrzymała za "niestrudzone zaangażowanie na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości".

Laureatami nagrody przyznawanej nieregularnie, ale co najmniej co dwa lata, zostali m.in. Václav Havel, "Reporterzy bez Granic" oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla za lata 2011 i 2017: bojowniczka o pokój w Afryce Leymah Roberta Gbowee z Liberii i irańska obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Macierewicz mówi o szanowaniu Konstytucji RP. Opozycja wybuchła śmiechem

d149mff

Podziel się opinią

Share
d149mff
d149mff
Więcej tematów