Trwa ładowanie...
małgorzata gersdorf

Niemcy: kolejna nagroda dla Małgorzaty Gersdorf

Małgorzata Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego, jest laureatką wyróżnienia "Internationale Demokratiepreis Bonn” - podała w środę kapituła nagrody. Jej laureatami byli m.in. Václav Havel i "Reporterzy bez Granic”.

Share
Niemcy: kolejna nagroda dla Małgorzaty Gersdorf
Źródło: PAP/EPA, Fot: Sebastian Gollnow
d3c156w

Prezes Sądu Najwyższego została nagrodzona za swoje "niestrudzone zaangażowanie” na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości, uzasadnił w środę w Bonn Ansgar Burghof, przewodniczący stowarzyszenia "Internationale Demokratiepreis Bonn”.

"Aktywnie sprzeciwiając się kontrowersyjnej reformie sądownictwa w Polsce Gersdorf broni demokracji i państwa prawa w szóstym co do wielkości kraju Unii Europejskiej” - dodał Burghof.

Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf odbierze nagrodę 8 listopada na uroczystości w Petersbergu koło Bonn. W tym historycznym miejscu 22 listopada 1949 zachodni alianci i RFN podpisali Umowę Petersberską, która przywróciła zachodnim Niemcom suwerenność i otworzyła im drogę do integracji europejskiej.

Zobacz także: Kidawa-Błońska kandydatką na premiera. "Mam straszną tremę”

W wyśmienitym towarzystwie

Międzynarodowa nagroda pod nazwą "Internationale Demokratiepreis Bonn”, dotowana 5 tys. euro, jest przyznawana przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które uważa ją za „pomost między doświadczeniami RFN i społeczności międzynarodowej w dążeniu do demokracji”. Przyznawana jest za wybitne zasługi na rzecz demokracji i przestrzegania praw człowieka.

Laureatami nagrody przyznawanej nieregularnie, ale co najmniej co dwa lata, zostali m.in. Václav Havel, „Reporterzy bez Granic” oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla za lata 2011 i 2017: bojowniczka o pokój w Afryce Leymah Roberta Gbowee z Liberii i irańska obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi.

d3c156w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c156w

Podziel się opinią

Share
d3c156w
d3c156w
Więcej tematów