Majówka 2024. Jak poprawnie wywiesić flagę RP?
Na początku maja wypadają dwa ważne święta państwowe. Uroczystości są ściśle związane z polską historią, symbolami i tradycjami - to również okazja do prezentacji symboli narodowych na balkonach, w oknach czy w różnego rodzaju budynkach. W jaki sposób prawidłowo wywiesić flagę Polski?
30.04.2024 12:56
W czasie świąt narodowych w przestrzeni publicznej pojawiają się symbole i barwy narodowe. Osoby, które chcą uczcić przypadające uroczystości poprzez powieszenie flagi, powinny wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować ją poprawnie.
Jak wywiesić flagę Polski? Tak zrobisz to prawidłowo
Umieszczone na fladze narodowej barwy - biel oraz czerwień - są chronione prawnie. Flagą Polski jest natomiast nazywana flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, której wymiary mają proporcje 5:8. Flagę tę mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak i obywatele oraz instytucje prywatne. Przed jej wywieszeniem, warto poznać zasady jej poprawnej prezentacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w miniprzewodniku "Biało-Czerwona", flaga Polski bądź bannery, eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Weksylia umieszczone na masztach mogą na nich pozostawać od świtu do zmierzchu. Dopuszczalne jest ich pozostawienie po zmroku wyłącznie w przypadku, gdy są odpowiednio oświetlone. Nie można natomiast podnosić i wywieszać flagi w dniach deszczowych oraz przy bardzo silnym wietrze, a w przypadku wystąpienia opadów, burz, śnieżyc i silnych porywów wiatru, wywieszone weksylia należy jak najszybciej zdjąć.
"Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią" - przypominają twórcy przewodnika. Flaga państwowa nie może dotknąć ziemi, bruku, podłogi ani wody - nie może również służyć jako nakrycie stołu, przesłona np. pomników czy opakowanie produktów.
Niedopuszczalne jest również umieszczanie napisów lub grafik na fladze narodowej. Jak wyjaśniono w minprzewodniku MSWiA, "powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8".
W przypadku flag umieszczonych na drzewcach i prezentowanych np. na budynkach czy balkonach, należy zachować zasadę, dotyczącą szerokości flagi - nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości, a w przypadku umieszczenia jej przy drzwiach wejściowych do budynku, flagę powinno się powiesić na wysokości górnej framugi drzwi.
Jak wieszać flagę Polski? Symbolom narodowym należy się szacunek
Warto pamiętać również, że zgodnie z art. 1. Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest prawem oraz obowiązkiem każdego obywatela RP, a także wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
Nad respektowaniem tego przepisu czuwa natomiast art. 49. Kodeksu wykroczeń, który informuje, że naruszenie przepisów ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej może skutkować grzywną lub karą aresztu.