Trwa ładowanie...

Majówka 2019: W środę, 1 maja wypada Święto Pracy. Sprawdź, jak obchodzimy ten dzień

Majówka 2019: W środę, 1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Zobacz, gdzie tego dnia zrobimy zakupy

Majówka 2019: W środę, 1 maja wypada Święto Pracy. Sprawdź, jak obchodzimy ten dzieńŹródło: iStock.com
d2k3k6q
d2k3k6q

Majówka 2019 – 1 maja

W środę, 1 maja wypada Międzynarodowe Święto Pracy (ang. International Workers Day), lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Przypominamy, że to coroczne święto, którego celem jest upamiętnienie i uznanie osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce 1 maja to święto państwowe, a co za tym idzie, dzień ustawowo wolny od pracy. Przypominamy, że święto zostało ustanowione w 1889 roku na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki w Paryżu. Miało wówczas upamiętnić masakrę robotników, która miała miejsce 1886 roku w Chicago, w USA, podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy.

Międzynarodowe Święto Pracy – obchody 1 maja w Polsce

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce odbyły się już 1890 roku. Wbrew zaborcom były zorganizowane przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Kolejne obchody tego dnia inicjowały przede wszystkim partie i organizacje socjalistycznej, a po II Wojnie Światowej w rocznicę 1 maja zaczęto organizować rozmaite pochody, wiecie oraz spotkania, podczas których wygłaszano hasła o ideologicznej i politycznej treści. Uczestnictwo w pochodach było często wymuszane przez zakłady pracy oraz szkoły. Obchody Święta Pracy straciły na popularności po 1989 roku, co było spowodowane niechęcią do związanej z tym świętem polityczno-ideologicznej idei. Bliskość Święta Pracy i Święta Konstytucji 3 Maja jest dla wielu Polaków okazją do majowego odpoczynku, zwanego majówką. Dzięki sprzyjającemu układowi dat wystarczy wziąć jeden lub dwa dni urlopu w kalendarzu, aby cieszyć się najdłuższym wolnym od pracy weekendem w roku.

d2k3k6q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k3k6q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj