PolskaMaj przyniósł śnieżny rekord na Śnieżce

Maj przyniósł śnieżny rekord na Śnieżce

Choć długo wyczekiwana wiosna już na dobre rozgościła się w Polsce, to okazuje się, że są takie miejsca, gdzie zima nie zamierza dawać za wygraną. Na śnieżce właśnie odnotowano największą grubość pokrywy śnieżnej od 70 lat, a w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Maj przyniósł śnieżny rekord na Śnieżce
Maj przyniósł śnieżny rekord na Śnieżce
Źródło zdjęć: © East News

29.05.2021 16:25

Meteorolodzy z Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie Śnieżki, którzy dokonali pomiaru grubości pokrywy śnieżnej na najwyższym szczycie Sudetów, mogli być mocno zaskoczeni. Okazało się, że kopuła szczytowa pokryta jest 130-centymetrową warstwą śniegu. To nowy rekord dla tego miesiąca.

Skutek wyjątkowo zimnej i śnieżnej zimy

Powodem zaistniałej sytuacji jest wyjątkowo chłodna zima, która nawiedziła Polskę. W minionych miesiącach średnia temperatura na Śnieżce utrzymywała się poniżej zera. Tylko w kwietniu wynosiła średnio -3,8 stopnia Celsjusza. Tak zimno było tu ostatnio 1997 roku.

- W kwietniu pokrywa śnieżna na najwyższym szczycie Sudetów zwykle wyraźnie się zmniejsza. Średnio traci ponad połowę grubości między początkiem a końcem tego miesiąca (z około 95 cm do 40-45 cm). Tymczasem w tym roku zaobserwowano jej wzrost - powiedział cytowany przez serwis interia.pl meteorolog Tomasz Kasprowicz.

Ostatni raz tak dużo śniegu na Śnieżce w maju leżało aż 70 lat temu, jednak tegoroczna wartość jest absolutnie rekordowa. - Jak znaczne były to przekroczenia, świadczy fakt, że średnia wieloletnia grubość pokrywy śnieżnej w pierwszej dekadzie maja waha się od 40 cm (dla 1 maja) do 16 cm (dla 10 maja). Średnia dla całej dekady to 28 cm - wyjaśnił Kasprowicz.

W Tatrach ostrzeżenie przed lawinami

Najwyższe polskie góry również pokryte są grubą warstwą śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży 44 cm świeżego puchu. W związku z obfitymi opadami deszczu, a w wysokich partiach gór, śniegu. Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat, w którym ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami na szlakach.

"Na skutek intensywnych opadów deszczu, a wyżej śniegu, wszędzie jest bardzo mokro. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega starszy śnieg, który miejscami jest twardy, głównie w miejscach na ogół zacienionych, formacjach wklęsłych oraz pod graniami i ścianami" - czytamy w komunikacie TPN

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (215)