Trwa ładowanie...

Mafia rumuńskich grzybiarzy powróciła. Pierwsza interwencja służb

Dokładnie rok temu grupy rumuńskich grzybiarzy najechały tłumnie lasy w Małopolsce oraz woj. świętokrzyskim. Ten zaskakujący szturm wywołał popłoch wśród naszych grzybiarzy. Rumunów nazwano "mafią grzybiarską". Są pierwsze doniesienia, że Rumuni powrócili również w tym sezonie.

Grzybobranie. Mafia rumuńskich grzybiarzy powróciła. Rozbili obóz pod RymanowemGrzybobranie. Mafia rumuńskich grzybiarzy powróciła. Rozbili obóz pod RymanowemŹródło: Lasy Państwowe, fot: LP
d3vjmxu
d3vjmxu

Kilkudziesięciu rumuńskich grzybiarzy koczuje na jednym z leśnych parkingów w okolicach Rymanowa (woj. podkarpackie). - Zbierają grzyby w okolicy, ładują do vanów. Taki zbiór nosi cechy przemysłowego i prowadzony bez zgody, narusza ustawę o lasach - poinformował Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych.

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, Rumuni pojawili się w leśnictwach: Szychty, Bieszczady, Moszczaniec i Rudawka. Trwa tam obecnie wysyp rydzów i właśnie ten smakowity gatunek grzyba jest celem intensywnych działań zbieraczy.

Grzybobranie. "Tną rydze na potęgę i wywożą"

- Za dnia zbierają grzyby, wieczorem sortują i pakują do samochodów. Zbieracze ci odpoczywają, śpiąc przy rozpalonych ogniskach. Okupują wiaty na leśnych parkingach. Po wyzbieraniu grzybów przenoszą się w inne miejsce. Rydze wyjeżdżają z Polski na Słowację przez przejście w Barwinku i dalej trop się urywa - relacjonuje świadek, który we wtorek 6 października napotkał grupę rumuńskich grzybiarzy.

Przepytując pracowników przydrożnych barów i stacji paliw, przeprowadził własne śledztwo. O co chodzi z zagranicznymi grzybiarzami?

d3vjmxu

- Wysyp rydzów trwa od kilku dni. Skąd Rumuni o tym wiedzieli? Moim zdaniem nasze lasy wcześniej odwiedzają czujki, które dają sygnał w Rumunii, że grzyby są i wtedy przyjeżdża cała gromada. To zorganizowana akcja! - dodaje.

Rumuńscy grzybiarze powrócili. Pierwsze akcje służb

Jan Kułak z Nadleśnictwa Rymanów informuje, że doszło do pierwszych interwencji służb porządkowych.

- W Rumunii nie ma zakazu wjazdu samochodem do lasu, dlatego zagraniczni grzybiarze zachowują się podobnie. Kiedy jeden z samochodów wjechał do lasu, ekipa zbieraczy została ukarana mandatem przez wezwany przez nas patrol policji. Poinformowaliśmy o tym zjawisku Straż Graniczną oraz sanepid - mówi leśnik.

Rymanów. Obóz rumuńskich grzybiarzy Lasy Państwowe
Rymanów. Obóz rumuńskich grzybiarzyŹródło: Lasy Państwowe, fot: LP

Dodaje, że z rumuńskimi grzybiarzami nie można się porozumieć po angielsku. Leśnicy przygotowali i rozdali im ulotki w języku rumuńskim informujące o obowiązku zachowania porządku i zakazie śmiecenia w lasach. Leśnicy opuścili szlabany przy wjazdach do lasów.

d3vjmxu

Według przepisów grzybobranie w polskich lasach nie jest w żaden sposób limitowane. To w przypadku gdy grzybobranie dotyczy indywidualnych grzybiarzy, hobbystów. Również obcokrajowcy mogą zbierać grzyby w Polsce bez zezwolenia. Według Lasów Państwowych akcja rumuńskich grzybiarzy nosi jednak cechy zorganizowanego zbioru runa leśnego, a to wymaga już zgody leśników.

"Piątka dla zwierząt". Będą kary dla senatorów głosujących "przeciw" nowelizacji ustawy

Posłanka PiS: Polskie grzyby dla Polaków

Przypomnijmy, że dokładnie rok temu pojawiły się doniesienia o szturmie zagranicznych grzybiarzy, zbierających prawdziwki. Nazwano ich "mafią" - bo widok licznych grup obcokrajowców, wyposażonych w scyzoryki wywołał popłoch wśród polskich grzybiarzy. Pojawiły się wówczas złe emocje i nieporozumienia na tle pierwszeństwa do grzybów.

d3vjmxu

W woj. świętokrzyskim Rumunów oskarżano o napadanie na polskich grzybiarzy i rabunek koszyków. Policja stanowczo zaprzeczyła, aby takie zdarzenia miały miejsce.

Dodajmy, że sprawa zainspirowała posłankę PiS Krystynę Wróblewską do podjęcia interwencji w sprawie wprowadzenia ograniczeń dla grzybiarzy-cudzoziemców. - W pierwszej kolejności to Polacy powinni czerpać zyski z naszego dobra narodowego, jakim są grzyby. To my płacimy podatki, utrzymujemy lasy, dbamy o nie. Dlatego trzeba zacząć coś robić już dziś, by chronić grzyby w przyszłości - komentowała posłanka w rozmowie z Wirtualną Polską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vjmxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vjmxu
Więcej tematów