Macron w Warszawie. Stanowcze słowa Tuska. "Chcę przeciąć spekulacje"
- Chcę przeciąć spekulacje na temat potencjalnej obecności wojsk tego czy innego kraju w Ukrainie po osiągnięciu rozejmu lub pokoju - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Na razie nie planujemy takich działań - dodał.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do Warszawy, gdzie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wojny w Ukrainie. Politico informowało, że Tusk i Macron mieli rozmawiać o możliwym rozmieszczeniu tam wojsk zachodnich w przypadku zawieszenia broni.
- Chcę także skorzystać z okazji i przeciąć spekulacje na temat potencjalnej obecności wojsk tego czy innego kraju w Ukrainie po osiągnięciu rozejmu lub pokoju - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po tym spotkaniu.
- Decyzje dotyczące polskich działań będą zapadały w Warszawie i tylko w Warszawie. Na razie nie planujemy takich działań - zaznaczył szef rządu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe siły w Parlamencie Europejskim. Tak wygląda podział w UE
- Będziemy współpracowali z Francją - nie tylko, ale z Francją - nad rozwiązaniami, które przede wszystkim zabezpieczą Europę, a także Ukrainę przed wznowieniem konfliktu, jeśli uda się osiągnąć porozumienie co do rozejmu i ewentualnie pokoju - dodał.
"Kluczowy hub pomocowy"
- Polska ponosi największe ciężary ze wszystkich państw europejskich w związku z wojną w Ukrainie - powiedział. Wyliczył, że chodzi o zaangażowanie w pomoc militarną, finansową oraz społeczną.
- W Polsce jest kluczowy hub pomocowy dla Ukrainy. Ponosimy koszty z pełnym przekonaniem, że tak trzeba, że pomoc Ukrainie to też wsparcie bezpieczeństwa Polski, Francji i Europy - mówił.
Wskazał, że inne państwa muszą uświadomić sobie, że "Polska wzięła też na siebie ciężar ochrony granicy NATO".
- Inwestujemy 4,7 PKB jeśli o obronność. To nie tylko obrona Polski, ale NATO i Europy. Dlatego wszyscy muszą wziąć to pod uwagę - podkreślił szef polskiego rządu.
RMF FM informowało, że w Brukseli panuje opinia, iż Polska nie wyśle swoich wojsk do Ukrainy, wskazując m.in. na trudną sytuację na granicy polsko-białurskiej. Zaangażowanie się w działania pokojowe wymagałoby osłabienia sił na tym odcinku.
"Ostrzegam wszystkich"
- Polska i polski rząd nie będzie w żaden sposób tolerowała próby ingerencji w wybory prezydenckie. Mówiąc wprost w Polsce i we Francji to wyborcy będą wybierali prezydentów, a nie Kreml i nie Putin przy pomocy swoich hybrydowych, bardzo agresywnych zachowań np. w cyberprzestrzeni - podkreślił Tusk.
- Ostrzegam wszystkich, którzy próbowaliby ingerować w proces wyborczy w Polsce: znajdziemy narzędzia i sposoby, aby chronić polską demokrację przed taką ingerencją - oświadczył premier.
Zaznaczył, że Francja jest gotowa do współpracy na rzecz ochrony cyberprzestrzeni przed wrogimi akcjami.
Tusk dodał, że po konferencji będzie jeszcze rozmawiał z Macronem o detalach współpracy gospodarczej i militarnej. - Ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że otwieramy nowy i jeszcze lepszy rozdział w naszej historii - powiedział Tusk.
Prezydent Francji oskarżył z kolei Rosję o ataki dezinformacyjne i próbę wpływu na wybory w Europie. Wskazał m.in. na Mołdawię, Gruzję, a także na Rumunię.
- Nie jesteśmy naiwni, również u nas w Europie coraz częściej dochodzi do manipulacji, ataków hybrydowych i dezinformacji ze strony podmiotów powiązanych z Rosją - mówił. - Musimy w Europie wzmocnić nasze działania związane z monitorowaniem sytuacji i zapewnić, by manipulowanie europejską cyberprzestrzenią nie było możliwe - dodał.
Czytaj więcej: