Trwa ładowanie...
d37vyxt

Maciej Lasek odwołany z funkcji przewodniczącego PKBWL

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk odwołał Macieja Laska z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - informuje TVN24. Stało się to na podstawie ustawy przygotowanej przez posłów PiS i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w połowie sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maciej Lasek
Maciej Lasek (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d37vyxt

Nowym szefem PKBWL został Andrzej Lewandowski, pilot, pułkownik Wojska Polskiego. Przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych sił zbrojnych. Ekspert w dziedzinie zdarzeń lotniczych.

- Uważam, że misja pana Macieja Laska uległa wyczerpaniu w momencie, kiedy upolitycznił swoją działalność - mówił min. Adamczyk w czwartek w TOK FM. - W momencie, kiedy pan przewodniczący stał się stroną w debacie publicznej i to stroną bardzo mocno w tę debatę zaangażowaną - dodał minister.

– Andrzej Lewandowski jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie lotnictwa. Jestem przekonany, że z pełnym zaangażowaniem będzie wypełniał powierzone mu obowiązki – powiedział minister Andrzej Adamczyk wręczając nominację.

– Ustawa dała możliwość, aby dokonać zmian w składzie zespołu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Dzisiejsze powołanie jest wynikiem troski o jej wysoki poziom merytoryczny, bezstronność i niezaangażowanie polityczne – dodał A. Adamczyk.

d37vyxt

Pułkownik Wojska Polskiego Andrzej Lewandowski jest pilotem, przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych Sił Zbrojnych RP. Posiada duże doświadczenie zawodowe w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz w zakresie bezpieczeństwa lotów i szkolenia lotniczego.

Ekspert w dziedzinie badania zdarzeń lotniczych. Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz członka Komisji Badania Wypadków Lotniczych w kraju i za granicą. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii.

Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył liczne kursy NATO oraz szkolenia z zakresu lotnictwa cywilnego. W czasie służby wielokrotnie nagradzany i odznaczany za zasługi dla obronności kraju, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Nowelizacja Prawa lotniczego autorstwa posłów PiS

Zmiany w PKBWL były możliwe dzięki ustawie autorstwa posłów PiS. Miesiąc temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa lotniczego, która przewidziała wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL), o ile nie zostanie im zaoferowana praca na nowych warunkach.

d37vyxt

Zgodnie z nowymi przepisami przewodniczący komisji powoływany jest na 4 lata. Nowością jest wprowadzenie kadencyjności członków PKBWL, którzy do tej pory byli wyznaczani bezterminowo.

Według PiS nie sprawdzał się dotychczasowy model wyznaczania członków PKBWL. Nowela wprowadza w to miejsce tryb powoływania i odwoływania. Właśnie tą zmianą uzasadniono zapis o wygaszeniu stosunków pracy z członkami komisji.

d37vyxt

Podziel się opinią

Share

d37vyxt

d37vyxt
Więcej tematów