Trwa ładowanie...
d227ptc

Macedonia Północna w UE? Donald Tusk dał zielone światło

Przełom ws. Macedonii Północnej w Unii Europejskiej. Jak oznajmił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, jest ona "gotowa, żeby rozpocząć rozmowy" na temat członkostwa we wspólnocie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk złożył również wizytę w Albanii
Donald Tusk złożył również wizytę w Albanii (PAP, Fot: GEORGI LICOVSKI)
d227ptc

Donald Tusk przebywał we wtorek z wizytą w stolicy tego kraju - Skopje. Szef Rady Europejskiej spotkał się z prezydentem Stewo Pendarowskim i premierem Zoranem Zaewem.

Tusk ocenił, że Macedonia Północna zrobiła wszystko, czego od niej oczekiwano, i zwrócił się do przywódców UE, aby wnieśli swój wkład w rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

- Macedonia Północna jest gotowa, żeby rozpocząć rozmowy na temat członkostwa w Unii Europejskiej - oznajmił szef RE.

d227ptc

Zobacz także: Kontrowersyjny wpis o Czarnobylu. Marek Suski poszedł o krok dalej

Nie tylko Macedonia Północna

Po złożeniu wizyty w Macedonii Północnej Tusk udał się do stolicy Albanii, Tirany, gdzie rozmawiał z premierem Edim Ramą.

d227ptc

- Akcesja Albanii i regionu do Unii Europejskiej leży w najlepszym interesie całej Europy. Nie będzie bowiem stabilnej i bezpiecznej Europy bez integracji całych Bałkanów do UE. Stawką jest nasza wspólna przyszłość - mówił Tusk.

Spór o nazwę

Przypomnijmy, Macedonia Północna kandyduje do UE od 2005 r. Jej starania o przystąpienie do Unii zablokowała Grecja, która wyraziła sprzeciw wobec jej dawnej nazwy: Macedonia. Porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu osiągnięto dopiero w zeszłym roku. "Mission impossible zakończona!" - komentował wtedy Tusk.

d227ptc

Po pozytywnych zaleceniach Komisji Europejskiej Albania i Macedonia Północna oczekują, że Rada Europejska podejmie w przyszłym miesiącu decyzję o rozpoczęciu pełnych negocjacji członkowskich z tymi dwoma krajami bałkańskimi.

Źródło: interia, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d227ptc

Podziel się opinią

Share

d227ptc

d227ptc
Więcej tematów