ŚwiatMacedonia: incydenty zbrojne mimo zawieszenia broni

Macedonia: incydenty zbrojne mimo zawieszenia broni

W piątek rano w Skopje podano, że mimo porozumienia o zawieszeniu broni w Macedonii, na północy kraju nadal dochodziło do incydentów zbrojnych pomiędzy armią macedońską a rebeliantami albańskimi.

Porozumienie o zawieszeniu broni, podpisane przez macedońskie władze i albańskich partyzantów z Armii Wyzwolenia Narodowego (UCK) pod auspicjami NATO i Unii Europejskiej, miało wejść w życie o północy z czwartku na piątek. Układ ma utorować drogę do rozbrojenia albańskich partyzantów, a także wygasić groźbę wybuchu kolejnej wojny domowej na Bałkanach.

Zawieszenie broni, a potem rozbrojenie albańskich partyzantów pod nadzorem NATO, stanowi jeden z punktów planu pokojowego prezydenta Macedonii Borisa Trajkovskiego, łącznie z reformami politycznymi mającymi na celu spełnienie żądań mniejszości albańskiej w kraju.

Do Macedonii z zadaniem rozbrojenia albańskich partyzantów zostanie skierowany liczący ok. 3 tys. żołnierzy kontyngent NATO. Jednostką mają dowodzić Brytyjczycy. Czekamy na szczegółowy plan NATO, by zorientować się, jakie są oczekiwania pod naszym adresem. Na obecnym etapie nie znamy struktury sił ani ich dokładnej liczby - powiedział w piątek rzecznik sił zbrojnych brytyjskiego Ministerstwa Obrony Paul Sykes.

Z Colchester w Anglii przeniesiony zostanie sztab dowodzenia 16. powietrznej brygady szturmowej. Oprócz 50-60-osobowego sztabu w skład sił NATO wejdzie ok. tysiąca brytyjskich żołnierzy. Pozostałą część kontyngentu mają stanowić jednostki francuskie, włoskie i greckie. Roboczą datą skierowania kontyngentu do Macedonii jest 15 lipca.

Rzecznik Sykes podkreślił, że obecne oznaki wskazują na to, iż międzynarodowe siły zostałyby wysłane do Macedonii na okres czterech tygodni, ale nie przed podpisaniem ostatecznego porozumienia władz w Skopje z liderami społeczności albańskiej.

NATO i UE liczą, że do 15 lipca władze Macedonii dojdą do politycznego porozumienia z liderami albańskiej społeczności, która stanowi ok. 25% ludności Macedonii. Podstawą tych rachub jest rozejm, który obowiązuje od północy z czwartku na piątek i został wynegocjowany przez władze w Skopje i partyzantów, przy współudziale NATO. (ck) (aka)

macedoniazawieszeniebroni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)