Trwa ładowanie...
d3r59kr

Lwowska Rada Obwodowa żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich

Lwowski samorząd uznał posągi lwów, znajdujące się na Cmentarzu orląt Lwowskich, za "symbol polskiej okupacji Lwowa" i zażądał ich usunięcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cmentarz Orląt Lwowskich ponownie otwarto w 2005 r.
Cmentarz Orląt Lwowskich ponownie otwarto w 2005 r. (Agencja Gazeta, Fot: Albert Zawada)
d3r59kr

Oświadczenie w tej sprawie Rada Obwodowa przyjęła w czwartek - informuje dziennik.pl za PAP. Samorząd uważa, że pomniki zostały postawione nielegalnie.

"Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych. Zrozumiałe jest, że wspomniane posągi będą wykorzystywane przez polskie koła radykalne do prowokacji na Ukrainie i staną się podstawą pogorszenia stosunków ukraińsko-polskich – czytamy w oświadczeniu.

Dwa kamienne lwy kiedyś stanowiły część kolumnady Pomnika Chwały. Strzegły głównego wejścia. Jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis "zawsze wierny", a drugi godło Rzeczypospolitej i insktypcję "Tobie Polsko". Zostały usunięte w 1971 r. przez władze sowieckie i powróciły na cmentarz w grudniu 2015 r. Zdaniem lwowskiej Rady Obwodowej - nielegalnie, zostały więc zasłonięte płytami paździerzowymi.

d3r59kr

Cmentarz Orląt Lwowskich to wydzielona część cmentarza Łyczakowskiego. Są tutaj mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920.

Źródło: dziennik.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

d3r59kr

Podziel się opinią

Share

d3r59kr

d3r59kr
Więcej tematów