Pogoda w lutym zaskoczy. Jedni zmarzną, inni ucieszą
Według prognoz IMGW luty przyniesie dość zróżnicowaną pogodę. W górach temperatura spadnie do -10 stopni Celsjusza, podczas gdy na Dolnym Śląsku termometry pokażą w tym czasie 6 stopni C.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Według wstępnych wyliczeń średnia obszarowa temperatura powietrza w styczniu wyniosła w Polsce 2,2 stopnia Celsjusza, co oznacza, że była aż o 3,4 st. C wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca.
Według długoterminowej prognozy IMGW średnia temperatura powietrza i sumy opadów w lutym również mają być powyżej normy.
- Nie jest to anomalia - wszystko zależy od cyrkulacji powietrza. Jeśli układy ciśnienia wokół Europy są takie, że napływać zaczyna powietrze arktyczne, mroźne - to zawsze temperatury będą dużo niższe, zwłaszcza te minimalne - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr. hab. Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Moja sprawa". Nerwowo zareagował na pytanie o kontakty z Tuskiem
Szykuje się ciepły i mokry miesiąc z pogodową przeplatanką. Podczas gdy w górach temperatura ma spaść do -10 st. C, na Dolnym Śląsku osiągnie 6 st. C.
Najniższe temperatury przewidywane są w południowo-wschodniej Polsce, najcieplej będzie na zachodzie kraju.
Według wstępnej prognozy na drugi tydzień lutego (10-16 lutego), temperatura maksymalna będzie oscylować w granicach 2-3 st. C na przeważającym obszarze kraju. Średnia temperatura minimalna wyniesie -10 st. C na terenach podgórskich Tatr. Na terenie południowo-wschodniej Polski przewiduje się, że temperatura minimalna będzie się wahać między -5 st. C. a -6 st. C.
- Trudno określić ten czas w pogodzie. Taka przeplatanka wszystkiego - trochę zimy, przedwiośnia i wiosny - potrwa do 15 lutego. W drugiej połowie miesiąca czeka nas ocieplenie. Na termometrach będzie poniżej 10 stopni Celsjusza, ale wyraźnie zrobi się cieplej, takie przedwiośnie - ocenił w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
Czytaj także:
Źródło: IMGW, PAP, WP Wiadomości