Trwa ładowanie...
d3q8muw

Lustracja Tomaszewskiego wraca do I instancji

Sąd Lustracyjny II instancji uchylił wyrok sądu I instancji, który w lutym 2001 r. uwolnił Janusza Tomaszewskiego od zarzutu "kłamstwa lustracyjnego". Sprawa byłego wicepremiera i szefa MSWiA wraca do sądu I instancji.

Share
d3q8muw

Apelację w sprawie Janusza Tomaszewskiego złożył Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński, który domagał się zwrotu sprawy byłego wicepremiera I instancji. Nie ujawniono argumentów odwołania.

Zwrot sprawy I instancji nie zamyka Tomaszewskiemu drogi do urzędów publicznych i kandydowania w wyborach, ale znów byłby on podejrzany o zatajenie związków ze specsłużbami PRL. Mogłoby to utrudnić mu kampanię wyborczą (chce on powołać nowy centroprawicowy komitet wyborczy), ale nie uniemożliwiałoby kandydowania - zakaz taki dotyczy tylko osoby prawomocnie uznanej za "kłamcę lustracyjnego".

21 lutego 2001 r. - po trwającym od 18 stycznia 2000 r., zamkniętym dla prasy procesie - sąd uznał prawdziwość oświadczenia lustracyjnego Tomaszewskiego, zaprzeczającego związkom ze specłużbami PRL. (and, ck)

d3q8muw

Podziel się opinią

Share
d3q8muw
d3q8muw
Więcej tematów