"Lustracja przyniesie ozdrowieńcze skutki dla Kościoła"
Lustracja w Kościele pokaże przede wszystkim heroiczne postawy kapłanów w okresie komunizmu - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło w audycji "Salon Polityczny Trójki". Dodał, że trud zmierzenia się z przeszłością, jaki podjęli biskupi, przyniesie ozdrowieńcze skutki dla Kościoła.
Piątkowe decyzje biskupów o lustracji we szeregach kościelnych, pozytywnie ocenił również przewodniczący klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości, Marek Kuchciński. Powiedział on, że biskupi wybrali właściwą drogę, zgodną z tradycją Kościoła. Kuchciński zadeklarował, że posłowie PiS popierają prezydencką nowelizację.
Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej powiedział, że decyzja biskupów budzi nadzieję, że Kościół wyjaśni wątpliwe zdarzenia ze swej przeszłości i dokona ekspiacji, jeśli okaże się, że popełnił błędy. Komorowski dodał jednak, że społeczeństwo czeka na realne skutki piątkowych decyzji.
Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kalisz powiedział, że decyzje biskupów świadczą, iż Kościół przemyślał ostatnie wydarzenia. Dodał jednak, że w sprawie lustracji panuje bałagan. Ustawa lustracyjna przestanie obowiązywać z końcem lutego, a nowa ustawa weszła w życie tylko częściowo. Prezydent z kolei spóźnił się z przygotowaniem nowelizacji ustawy, co zdaniem Kalisza doprowadzi z końcem lutego do bałaganu w dziedzinie lustracji. Polityk SLD wyraził nadzieję, że zgodnie z wnioskiem jego partii, Trybunał Konstytucyjny uchyli nową ustawę lustracyjną.
Wojciech Wierzejski z Ligi Polskich Rodzin oświadczył, że jego partia jest za lustracją, ale nie zgadza się na, jak się wyraził, "lincze medialne" wobec osób podejrzanych o współpracę z komunistycznymi służbami. Dodał, że arcybiskup Stanisław Wielgus pogubił się, ale ma wielkie zasługi dla Kościoła.