Trwa ładowanie...
d51vxh6
łukaszewicz
15-05-2003 13:40

Łukaszewicz: ZASP działa racjonalnie i sensownie

Nieprawdą jest, że działania ZASP pogrążają
się w chaosie i destrukcji. Wszystkie struktury kontynuują swe
prace. Od początku działamy racjonalnie i sensownie - odpowiada
prezes Związku Olgierd Łukaszewicz na list kilkunastu członków
organizacji.

d51vxh6
d51vxh6

List do Łukaszewicza podpisała grupa znanych twórców kultury, m.in.: Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Damian Damięcki, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Izabella Cywińska i Erwin Axer. Zarzucają prezesowi nieudolne kierowanie Związkiem Artystów Scen Polskich, domagają się zwołania nadzwyczajnego walnego zjazdu oraz wyboru nowych władz tej instytucji.

W piśmie skierowanym do sygnatariuszy i przesłanym do PAP w czwartek Łukaszewicz odpiera stawiane zarzuty i nazywa je "szerzeniem nieprawdziwych informacji".

"Bolesne doświadczenie finansowej straty stało się (...) dla obecnego kierownictwa ZASP bodźcem do zdecydowanego procesu poważnych reform organizacyjnych w ZASP, aby w przyszłości nie mogło dojść do podobnych zdarzeń" - napisał prezes.

Absurdem nazywa oskarżanie o rzekomą rezygnację z prowadzenia organizacji zbiorowego zarządzania i wypłacania tantiem aktorom. "Wypracowaliśmy warunki, które pozwoliły wreszcie podpisać długo oczekiwaną przez środowisko umowę z Telewizją Polsat. Podpisaliśmy też wieloletnią umowę z TVP" - argumentuje.

d51vxh6

Nie zgadza się też z opinią, że zajęcie się przez sąd koleżeński sprawą chybionej inwestycji w Obligacje Stoczni Szczecińskiej powoduje utratę wiarygodności i prestiżu stowarzyszenia.

"Sąd koleżeński (...) musiał zająć stanowisko w sprawach tak istotnych. ZASP jest organizacją społeczną, nie działa w próżni, dlatego opinia publiczna oczekiwała podjęcia stosownych działań przez organy ZASP" - uważa Łukaszewicz.

Podkreśla jednocześnie, że zainwestowane w obligacje Stoczni Szczecińskiej pieniądze nie były własnością ZASP, lecz artystów, którzy powierzyli organizacji zarządzanie swoimi prawami autorskimi.

"Nieprawdą jest, że chcemy oddać w cudze ręce Dom Artysty Weterana w Skolimowie, szukamy jedynie racjonalnego i stałego źródła finansowania dla tej działalności (...) Dziś nasze wysiłki doprowadziły do uzasadnionych nadziei na pozytywne rozwiązanie problemu finansowania Domu" - informuje prezes.

d51vxh6

Dodaje, że Dział Dokumentacji Teatralnej ZASP będzie kontynuował pracę na rzecz środowisk kultury jako Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Zaznacza też, że w ZASP nie ma już "tajemnic handlowych" a Komisja ds. Repartycji sprawuje pełny nadzór merytoryczny i finansowy nad organizacją zbiorowego zarządzania. Obniżono też pobieraną od artystów prowizję z 18 do 15 proc.

"Od początku działamy racjonalnie i sensownie, tak jak Państwo o to apelujecie. List otwarty Szanownych Kolegów przyjmujemy jako deklarację ściślejszej i aktywnej współpracy przy rozwiązywaniu problemów ZASP" - napisał prezes.

d51vxh6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d51vxh6
Więcej tematów