Łukasz Rafał Kubicki najlepszym studentem Polski
Łukasz Rafał Kubicki ze Szkoły Głównej
Handlowej został laureatem ogólnopolskiego konkursu Primus Inter
Pares. Dyplom i statuetkę odebrał z rąk premiera podczas
uroczystego finału konkursu w Warszawie. Najlepszy student dostał
też samochód.
21.05.2003 | aktual.: 21.05.2003 15:20
Finał konkursu Primus Inter Pares odbył się w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Statuetki i dyplomy z rąk premiera odebrało 19 najlepszych studentów Polski, wyłonionych spośród przeszło 3 tys. studentów z ok. 120 szkół wyższych.
Łukasz Rafał Kubicki, prymus wśród polskich studentów, studiuje na IV roku SGH w Warszawie na kierunkach finanse i bankowość, zarządzanie i marketing, a także w Collegium Invisible Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem samodzielnych prac badawczych z zakresu rynków walutowych, polityki budżetowej i gospodarczej.
Kubicki jest też finalistą ogólnopolskiej edycji konkursu Euromanager i laureatem XII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Jest prezesem Studenckiego Koła Naukowego i członkiem Zarządu Rady Kół Naukowych SGH. Pracuje społecznie w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym.
W imieniu Łukasza, który obecnie przebywa na zagranicznym stypendium, za nagrodę podziękowała jego mama.
Jedna z finalistek, Joanna Jędrys z IV roku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uczestniczy w badaniach geologicznych w okolicach Krakowa, a ich wyniki publikuje w periodykach naukowych. "Nauka przychodzi mi łatwo, bo lubię to, co robię. Oczywiście jestem normalnym studentem i tak samo jak inni boję się sprawdzianów, muszę się do nich solidnie uczyć" - powiedziała Jędrys.
Joanna jest też medalistką Akademickich Mistrzostw Polski w biegach średnich, należy do akademickiego klubu grotołazów. Te pozauczelniane zainteresowania rozwinęły się na studiach - wyjaśniła.
Wręczając dyplomy i statuetki Leszek Miller podkreślał, że konkurs na najlepszego studenta to sieć, która "wyławia talenty, ludzi nieprzeciętnych, wybitnych, tych, którzy nie boją się współzawodnictwa - zarówno w naszym kraju, jak i zapewne współzawodnictwa ze swoimi rówieśnikami, także z państw Unii Europejskiej".
Konkurs miał trzy etapy - uczelniany, regionalny i ogólnopolski. Kandydatów zgłaszały władze uczelni, organizacje i samorząd studencki oraz sami studenci. Od kandydatów wymagano wysokiej średniej ocen (przynamniej 4,71) i znajomości języków obcych. Jury brało pod uwagę udział studenta w uczelnianym ruchu naukowym, życiu akademickim, działalność charytatywną czy osiągnięcia sportowe.