Łuczywo rozjaśnia sprawę Rywina
W czwartek przed komisją śledczą składanie zeznań kontynuuje Helena Łuczywo, wiceprezes Agory i zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Na ten dzień zaplanowane jest też przesłuchanie szefa tygodnika "Nie" Jerzego Urbana.
We wtorek Łuczywo mówiła przed komisją, że głęboko wierzy, iż za Rywinem stała "grupa dzierżąca władzę" Oceniała, że propozycja korupcyjna producenta wpisuje się w historię projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Część zapisów tego projektu - według Łuczywo - mogła prowadzić Polskę na drogę ograniczania wolności mediów.
Wiceprezes pytana o wrogów Agory wymieniła sekretarza KRRiT Włodzimierza Czarzastego oraz członka Rady Adama Halbera. Zaznaczyła przy tym - pytana przez posła Janusza Lewandowskiego (SLD), czy posiada podobną listę wrogów Agory jak prezes Rapaczyńska - że "nie nazwałaby tego listą". "To są takie zachowania wobec naszej spółki, które uważaliśmy, że świadczą o bardzo nieprzyjaznym stosunku" - stwierdziła.
Dodała, że niewątpliwie do takich wrogów, przeciwników Agory zaliczyłaby sekretarza Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierza Czarzastego, "który wielokrotnie wypowiadał się do nas i podczas protokołowanych posiedzeń KRRiT na temat tego, jak Agora nie powinna nic orzymywać od KRRiT".
Łuczywo dopytywana, czy może wymienić więcej osób, mówiła, że jest jej niezręcznie tę listę rozszerzać o jakieś nazwiska.
"Ale takich konsekwentnych wrogów wobec naszej spółki to myślę, że można by tutaj mówić w przypadku tych dwóch osób na pewno" - mówiła. Powiedziała, że nie nadzoruje pionu radiostacji w Agorze, dlatego nie ma bezpośredniego kontaktu z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, i nie chce cytować wypowiedzi "kuluarowych", które zna z drugiej ręki.
Lewandowski pytał Łuczywo dlaczego Rapaczyńska zniszczyła plik, który zawierał notatkę sporządzoną dla Adama Michnika. "Właściwie to nie wiem. Ale domyślam się, że chyba była strasznie tą sprawą przejęta i w pierwszej chwili uznała, że to jest tak niesłychane, że lepiej żeby nie został jakiś ślad po tym" - mówiła.
"Zrobiła tę notatkę, wydrukowała. Ja się jej o to pytałam. Ona mówiła, że sama nie wie, że to była jakaś reakcja nieracjonalna" - powiedziała Łuczywo.
Wiceprezes Agory ujawniła ponadto, że na spotkaniu 8 marca 2002 roku prezes TVP Robert Kwiatkowski powiedział jej, że jest inicjatorem nowelizacji ustawy o rtv.
Łuczywo opowiadała też o spotkaniu na temat noweli, które miało się odbyć w siedzibie Agory wiosną ubiegłego roku z udziałem ówczesnego szefa gabinetu politycznego premiera - Lecha Nikolskiego.
Jerzego Urbana komisja wezwała na godz. 12.(an, mk)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! „Rywingate” - przykład pospolitej próby korupcji, czy też afera polityczna na najwyższych szczeblach władzy. Apogeum choroby czy początek kuracji? Sprawa zostanie wyjaśniona i sprawca (lub sprawcy) skazany?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.