Lokale wyborcze Białystok. Godziny otwarcia w wybory 2019. Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Wybory parlamentarne 2019 to jedno z najważniejszych wydarzeń jesieni. W ich trakcie wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do której będą otwarte lokale wyborcze? Gdzie można zagłosować? Jak oddać prawidłowo głos? Wyjaśniamy.

Lokale wyborcze Białystok. Godziny otwarcia w wybory 2019. Jak znaleźć swój lokal wyborczy?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

12.10.2019 14:44

Lokale wyborcze Białystok na wybory 2019. Godziny otwarcia, jak znaleźć lokal wyborczy

13 października lokale wyborcze zostaną otwarte o godzinie 7 rano. Głosować będzie można do godziny 21, kiedy to zostaną zamknięte lokale wyborcze i zakończy się cisza wyborcza. W nadzwyczajnych sytuacjach PKW ma prawo wydłużyć godziny pracy lokali wyborczych, tym samym przedłużając czas głosowania i ciszę wyborczą.

Swój lokal wyborczy możesz znaleźć na 3 sposoby:

  • Pierwszy i najwygodniejszy to sprawdzenie adresu lokalu wyborczego za pośrednictwem strony wybory.gov.pl. W zakładce "wyszukiwarka obwodów" należy podać swój adres zameldowania. System wyświetli dokładny adres twojego lokalu wyborczego. Na podanej stronie można również ręcznie wyszukać swój lokal wyborczy, klikając w odpowiednie miejsca na mapce lub w rubryki tabeli. Poniżej znajdziesz linki do lokali wyborczych w Białymstoku i województwie podlaskim
  • Informacje o lokalach wyborczych bardzo często wywieszane są na tablicach ogłoszeń umieszczonych na osiedlach i klatkach schodowych
  • Ostatni sposób jest zarazem najbardziej wymagający. Jeżeli nie wiesz, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy, możesz udać się na spacer do pobliskich przedszkoli, szkół, urzędów miasta i gminy, a także domów kultury. To one są najczęściej lokalami wyborczymi. Przed każdym lokalem powinna znajdować się tablica z informacją o spisie ulic i numerów budynków, których mieszkańcy mogą oddać głos w danym lokalu wyborczym.

Wybory 2019. Jak głosować, żeby twój głos był ważny?

Jeżeli wiesz już, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy, to warto przypomnieć, jak wygląda procedura głosowania. Zasady są bardzo proste, ale wbrew pozorom wiele osób ma problem z zapamiętaniem jak głosować, żeby głos był ważny. Podczas wyborów parlamentarnych 2015 oddano aż 604947 nieważnych głosów w wyborach do Senatu i 394664 nieważne głosów w wyborach do Sejmu.

Zanim udasz się na głosowanie, upewnij się, że masz przy sobie dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, ważna legitymacja szkolna). Będzie ci on potrzebny podczas odbierania kart do głosowania.

Kiedy już odbierzesz karty, na każdej z nich możesz postawić znak "X" w rubryce obok nazwiska tylko jednego kandydata. To znaczy, że możesz zagłosować na jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Głos nieważny to taki, w którym nazwisko kandydata zaznaczono w inny sposób niż poprzez wstawienie znaku "X" w kratce obok jego nazwiska. Jeżeli znak "X" pojawi się w kratce obok więcej niż jednego kandydata lub nie pojawi się wcale, głos również będzie nieważny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)