Stolica polskiej kinematografii. Nie tylko ze względu na "filmówkę"
Łódź od lat kojarzy się z filmami głównie przez prężnie działającą w tym mieście Szkołę Filmową im. Leona Schillera, którą kończą najlepsi polscy aktorzy. Jest tu muzeum kinematografii, często goszczą plany filmowe, ale do tej pory działo się niewiele więcej. Teraz to się zmienia.
Ostatnie lata to trudny czas dla kin. W Łodzi zamknięto m.in. Kino Bałtyk (w 2015 roku), Kino Polonia (w 2014 roku) oraz Kino Cytryna (w 2012 roku). Nie przeszkadzało to w organizacji festiwali i przeglądów filmowych, które prężnie funkcjonowały dzięki zaangażowaniu miłośników filmu oraz studentów łódzkiej filmówki.
W 2015 roku to wszystko miało się zmienić. Do życia powołano Narodowe Centrum Kultury Filmowej dzięki powstaniu "EC1 Łódź - Miasto Kultury". Stronami były miasto Łódź oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Formalnie NCKF jest oddziałem EC1. To miejsce znajdujące się w samym sercu miasta, tuż obok nowoczesnego dworca Łódź Fabryczna oraz bramy miasta, którą tworzą dwa nowoczesne biurowce. W EC1 już od jakiegoś czasu wiele się dzieje. Organizowane są tu koncerty, wydarzenia kulturalne, działa Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki, a także Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacje na greckiej wyspie. "Atrakcji turystycznych nie brakuje"
Łódź Filmowa - od nowa
Narodowe Centrum Kultury Filmowej mieści się we wschodniej części kompleksu EC1, który w 2016 roku w plebiscycie National Geographic Traveler został okrzyknięty jednym z "7 nowych cudów Polski".
- Idea wiąże się z rewitalizacją Łodzi filmowej - miasta, które po drugiej wojnie światowej było centrum polskiego przemysłu filmowego. Po transformacji ten akurat aspekt osłabł i zdecydowano się rozwinąć Łódź filmową o komponent edukacyjny, upowszechniający i związany z kulturą filmową. Na terenie EC1 - rewitalizowanej elektrowni miejskiej - powstał więc nowy obiekt architektoniczny, w którym będą działać trzy wystawy stałe, trzysalowe kino, centrum edukacji audiowizualnej, centrum digitalizacji, magazyn pamiątek filmowych, biblioteka filmowa i mediateka - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Wydarzenia i wystawy
Na razie samo NCKF organizuje różnego rodzaju wydarzenia, zaś wystawy zostaną otwarte w połowie października 2023 roku. - Wówczas zaczną działać dwie wystawy stałe i centrum edukacji. Potem kino, a w przyszłości biblioteka filmowa i trzecia wystawa stała - wyliczył Syska.
Stałe wystawy nazywają się "Materia Kina" oraz "Kino Polonia". Pierwsza z nich poświęcona jest fazom realizacji filmu. Od powstania scenariusza, przez zorganizowanie obsady, budowę dekoracji czy tworzenie efektów specjalnych aż po postprodukcję. "Kino Polonia" to wystawa największa powierzchniowo. To historia kina na ziemiach polskich. Ponadto jest też miejsce na wystawy czasowe.
Centrum edukacji to sale edukacyjno-warsztatowe, które mieszczą się na wszystkich poziomach NCKF. W tym samym budynku jest jeszcze Pracownia Badawcza, w której w zdigitalizowanej formie można dotrzeć do archiwalnych materiałów dotyczących kina.
- To główne centrum wystawiennictwa filmowego. Miejsce, gdzie znajdzie się ekspozycja edukacyjna poświęcona historii polskiego kina. NCKF to także główne miejsce nabywania kompetencji audiowizualnych w Polsce - podsumował Rafał Syska.
Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej
Pod opieką Narodowego Centrum Kultury Filmowej znajduje się Aleja Gwiazd, którą mieszkańcy i turyści mogą znaleźć na ulicy Piotrkowskiej. Na chodnikach po obu stronach znajdują się gwiazdy z odciskami dłoni największych nazwisk polskiej kinematografii. W ten sposób wyróżniono już blisko sto osób: aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów czy kompozytorów.
Do tej pory dostępne w EC1 były już mniejsze wystawy - m.in. dotyczące Kazimierza Prószyńskiego, Kina Kresów czy Krzysztofa Kieślowskiego. NCFK gości też "Polówkę", czyli letnie kino plenerowe. Miejsc na mapie Łodzi, gdzie przez cały tydzień po godz. 21:00 wyświetlane są filmy na świeżym powietrzu, jest mnóstwo. EC1 to jedno z nich. Widzowie mogą wybierać spośród dziesiątek propozycji: są klasyki polskiego i światowego kina, ale też nowsze produkcje.
Już teraz dzięki powstaniu Narodowego Centrum Filmowego każdy może znaleźć coś dla siebie. Patrząc na plany, w Łodzi powstanie coś, czego w Polsce jeszcze nie ma. Dzięki temu miasto już na stałe zapisze się w pamięci jako stolica polskiego filmu. Nie tylko ze względu na "filmówkę".
Narodowe Centrum Kultury Filmowej zrealizowało projekt w perspektywie 2014-2020, pozyskując środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wyniosła ponad 37 milionów złotych, a z funduszy unijnych uzyskano ponad 25 milionów.
Czytaj też: Jak na Malediwach. Ciepła woda i palmy