Trwa ładowanie...
d2tz1ib

Łódź: komitet wyborczy Hanny Zdanowskiej wnioskuje o odwołanie wojewody Zbigniewa Raua

Przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Hanny Zdanowskiej złożyli wniosek o odwołanie wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua. Ich zdaniem "uprawia politykę" i "angażuje się w sposób czynny" w kampanię wyborczą. Szef PKW uważa, że Hanna Zdanowska, jeśli wygra wybory, "będzie mogła objąć urząd".
Share
Zdaniem szefa PKW Hanna Zdanowska może objąć urząd prezydenta Łodzi
Zdaniem szefa PKW Hanna Zdanowska może objąć urząd prezydenta ŁodziŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Michałowski
d2tz1ib

W czwartek wniosek o odwołanie wojewody przez premiera został złożony w urzędzie wojewódzkim - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele komitetu. Tłumaczyli, że głównym powodem jego złożenia była środowa konferencja prasowa wojewody.

Podczas środowej konferencji Rau stwierdził, że Hanna Zdanowska jako osoba prawomocnie skazana za przestępstwo karne nie może być burmistrzem, ani prezydentem miasta. - Gdyby nie fakt, że jej kadencja dobiega końca, wszcząłbym postępowanie zmierzające do wygaszenia jej mandatu - poinformował.

d2tz1ib

Wojewoda przypomniał, że zgodnie z kodeksem wyborczym Zdanowska posiada zdolność prawną do kandydowania, ale gdyby "jej kandydowanie zakończyło się sukcesem, podjąłby działania zmierzające do wykluczenia sprawowania władzy publicznej przez osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".

Dodał także, że przychyla się do tych głosów opinii publicznej, które wzywają Hannę Zdanowską, "by dla dobra wspólnego, dobra łodzian, zrezygnowała z ubiegania się o fotel prezydenta Łodzi".

W opinii KWW Hanny Zdanowskiej, w którym działają członkowie lokalnych struktur PO, SLD, Nowoczesnej to przykład włączenia się urzędnika państwowego w kampanię wyborczą.

d2tz1ib

- Jeżeli pan wojewoda uznaje, że prawo zostało złamane, to powinien natychmiast je zastosować i wygasić mandat. A jeżeli tego nie robi, to znaczy, że albo uprawia politykę, albo nie przestrzega przepisów prawa. Taka osoba w naszym przekonaniu nie powinna pełnić funkcji wojewody łódzkiego - tłumaczył wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela (SLD) podczas konferencji prasowej, na której poinformowano o złożeniu wniosku o odwołanie Raua.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak (PO) uważa, że wojewoda Rau zachował się jak "działacz partyjny", a nie jak urzędnik państwowy.

Hermeliński: Hanna Zdanowska będzie mogła objąć urząd

- W moim przekonaniu Hanna Zdanowska będzie mogła objąć urząd. Będzie mogła złożyć ślubowanie i pełnić swoje obowiązki - ocenia w rozmowie z portalem wyborcza.pl szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Pytany o zapowiedź wojewody, że jeśli Zdanowska wygra wybory, to on podejmie działania zmierzające do uniemożliwienia sprawowania przez nią władzy w Łodzi odparł, że "trudno wojewodzie zabronić tego rodzaju postawy, bo jakby ma tutaj umocowanie w ustawie". - Czynienie tego na kilka dni przed wyborami, nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem, co najmniej wydaje mi się niezręcznym. Wyborcy mogą mieć tutaj uzasadnione podejrzenia, że władza robi to celowo po to, by już na wczesnym etapie, utrącić kandydaturę prezydent Zdanowskiej. Wydaje mi się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie i można było się z tym powstrzymać - dodał szef PKW.

W środę przedstawiciele KWW Hanny Zdanowskiej złożyli w łódzkiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wojewodę Raua. Zarzucili mu przekroczenie uprawnień, wprowadzanie w błąd opinii publicznej i usiłowanie wpływania na swobodę głosowania wyborców i ich decyzje wyborcze. Komitet zapowiedział też złożenie na niego skargi do Państwowej Komisji Wyborczej.

Źródło: polsatnews.pl. wyborcza.pl

d2tz1ib

Podziel się opinią

Share
d2tz1ib
d2tz1ib
Więcej tematów