Liz Truss. Kim jest? Była premierem Wielkiej Brytanii tylko 45 dni
Liz Truss w czwartek, 20 października po 6 tygodniach sprawowania władzy, ogłosiła swoją rezygnację ze stanowiska premier Wielkiej Brytanii. Polityk objęła stanowisko 6 września 2022 roku - była ostatnią szefową rządu mianowaną przez Elżbietę II i pierwszą, która uścisnęła dłoń następcy tronu króla Karola III.
20.10.2022 15:11
5 września o godzinie 13.30 polskiego czasu ogłoszono decyzję o wyborze Liz Truss na przewodniczącą Partii Konserwatywnej. W walce o fotel lidera pokonała Rishiego Sunaka - byłego ministra finansów. Już dzień później, we wtorek odbyło się uroczyste spotkanie Truss z brytyjską królową, która po oficjalnej rezygnacji Borisa Johnsona z urzędu premiera, przekazała nowej szefowej partii konserwatywnej misję utworzenia nowego rządu.
Liz Truss - polityczna przeszłość
Elizabeth Mary Truss urodziła się w 1975 roku w Oksfordzie, gdzie w 1998 roku ukończyła najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii.
Początkowo Truss należała do socjalliberalnej partii Liberalni Demokraci, jednak już w 1996 roku wstąpiła do Partii Konserwatywnej, w której szeregach jej polityczna kariera nabrała tempa - po bezskutecznym kandydowaniu do Izby Gmin w 2001 i 2005 roku, była premier Wielkiej Brytanii otrzymała poselski mandat w 2010 r. Cztery lata później objęła funkcję Ministra środowiska, żywności i spraw wsi. Następnie sprawowała urząd Lorda Kanclerza oraz Ministra Sprawiedliwości w pierwszym gabinecie Theresy May. Po jego rozwiązaniu weszła w skład rządu swojego poprzednika, Borisa Johnsona.
Truss jako "Margaret Thatcher 2.0"
Była premier Wielkiej Brytanii, jeszcze w czasie kampanii wyborczej wielokrotnie była porównywana do Margaret Thatcher pierwszej kobiety piastującej stanowisko szefowej brytyjskiego rządu. Szczególną uwagę komentujących przykuła garderoba Truss, która miała stanowić inspirację strojami "Żelaznej Damy". Z tego względu wielu Brytyjczyków spodziewało się, że rządy Liz Truss będą korespondować z decyzjami legendarnej szefowej partii rządzącej.
Truss, w przeciwieństwie do Thatcher, była początkowo zwolenniczką wspólnoty europejskiej. Była premier wyrażała sprzeciw wobec brexitu - w czasie toczącego się w jego sprawie referendum przekonywała, że wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej byłoby "potrójną tragedią". Później jednak zaczęła dostrzegać korzyści z decyzji podjętej przez brytyjski rząd i społeczeństwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liz Truss życie prywatne
Była premier Wielkiej Brytanii od 2000 roku jest żoną księgowego, Hugh O'Leary'ego, z którym wychowuje dwie córki. O kobiecie zrobiło się głośno w 2009 roku, kiedy na pierwsze strony gazet trafiła informacja o jej romansie. Pomimo zdrady, małżeństwo Truss przetrwało - jak podkreśla była premier, jej związek jest szczęśliwy.
Liz Truss następczynią Borisa Johnsona
Początki rządów Truss przypadły na ciężkie dla Wielkiej Brytanii czasy. Kraj dotykają rosnące ceny energii, a także strajki toczące się w wielu sektorach gospodarki. Jednym z zadań byłej szefowej rządu miało być również odbudowanie pozycji Partii Konserwatywnej, osłabionej przez serię skandali, które doprowadziły do rezygnacji Borisa Johnsona.
Truss. Krótkie, ale intensywne rządy
Już dwa dni po ogłoszeniu premierem, Liz Truss musiała zmierzyć się z jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w nowoczesnej historii Wielkiej Brytanii - śmiercią królowej Elżbiety II. Czas jej krótkich rządów nastał również na okres kryzysu gospodarczego. To on stał się jednym z powodów rezygnacji Truss ze stanowiska. Czarne chmury nad brytyjską premier zebrały się bowiem po niemal całkowitym wycofaniu się z zaplanowanych cięć podatkowych, które były elementem zapowiadanych przez polityk zmian.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.