Liz Truss z nominacją od królowej. Nietypowa uroczystość
Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss otrzymała oficjalną nominację od królowej Elżbiety II. Stało się to na szkockim zamku Balmoral. Z tego powodu była to wyjątkowa taka uroczystość podczas panowania monarchini. Popołudniu Truss pojawiła się na Downing Street, gdzie wygłosiła swoje pierwsze przemówienie.
W zamku Balmoral w Szkocji, gdzie obecnie przebywa królowa Elżbieta II, Liz Truss otrzymała misję powołania nowego gabinetu.
Truss, która przez ostatni rok była szefową dyplomacji w gabinecie Johnsona, została w poniedziałek ogłoszona zwyciężczynią wyborów lidera Partii Konserwatywnej.
Popołudniu Truss zjawiła się na Downing Street 10, gdzie po raz pierwszy, jako premier Wielkiej Brytanii, wygłosiła mowę. Rozpoczęła ją od wspomnienia swojego poprzednika, który "dostarczył szczepionkę na COVID-19, przeprowadził Brexit i przeciwstawił się Rosji". - Historia zapamięta go jako niezwykle istotnego premiera - stwierdziła.
- Jestem zaszczycona, że mogę wziąć na siebie tę odpowiedzialność w kluczowym dla naszego kraju czasie - kontynuowała Truss, dodając, że "mamy do czynienia z globalnymi problemami".
- Niezależnie od tego, jak silna może być burza, wiem, że Brytyjczycy są silniejsi. Nasz kraj został zbudowany przez ludzi, którzy załatwiają sprawy. Mamy ogromne rezerwy talentów, energii i determinacji. Jestem przekonana, że razem możemy przejść przez tę burzę, możemy odbudować naszą gospodarkę i możemy stać się nowoczesną, wspaniałą Brytanią, którą wiem, że możemy być - powiedziała.
Nowa premier przedstawiła też trzy priorytety: ekonomię, energię i służbę zdrowia. Truss zapowiedziała, że "obniży podatki, aby wynagrodzić ciężką pracę i pobudzić wzrost gospodarczy i inwestycje".
Obiecała też "rozprawić się z kryzysem energetycznym spowodowanym wojną Putina". Zapowiedziała też, że zapewni ludziom dostęp do wizyt lekarskich i dostęp do potrzebnych im usług NHS (brytyjska służba zdrowia - red.). - Postawimy naszą służbę zdrowia na solidnych podstawach - zaznaczyła.
Johnson z żoną u królowej Elżbiety
Wcześniej w szkockiej rezydencji podczas audiencji Boris Johnson formalnie złożył rezygnację z urzędu.
"Wielce szanowny poseł do parlamentu Boris Johnson odbył dziś rano audiencję u królowej i złożył swoją rezygnację z funkcji premiera i pierwszego lorda skarbu, którą Jej Wysokość łaskawie przyjęła" - napisano w oświadczeniu wydanym przez dwór królewski.
Audiencja, na którą Johnson przybył wraz z żoną Carrie, trwała ok. 40 minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Wiceszef MSZ jest pewny. Wawrzyk: wierzę w 6,2 bln zł od Niemców
47-letnia Liz Truss jest trzecią w historii Wielkiej Brytanii, po Margaret Thatcher i Theresie May, kobietą na stanowisku szefa rządu. Nowa liderka konserwatystów to 15. premier Wielkiej Brytanii w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II.
Truss z nominacją od królowej. Nietypowa uroczystość
To pierwszy przypadek by Elżbieta II powierzyła nowemu premierowi misję stworzenia rządu w innym miejscu niż w Pałacu Buckingham w Londynie.
Królowa planowała przyjechać na jeden dzień do Londynu, ale jak wyjaśnił rzecznik, podjęto decyzję, by audiencja odbyła się w Balmoral, by uniknąć konieczności zmiany planów w ostatniej chwili, gdyby problemy zdrowotne 96-letniej monarchini miały uniemożliwić podróż.
Johnson o koronawirusie i Putinie
Johnson we wtorek rano w pożegnalnym przemówieniu wezwał do pełnego poparcia dla Liz Truss. Ustępujący premier Wielkiej Brytanii zapewnił o całkowitym poparciu następczyni i wezwał do tego samego członków Partii Konserwatywnej.
Johnson, dziękując członkom rządu i współpracownikom, wyliczył osiągnięcia jego trzech lat na Downing Street, w tym przede wszystkim dokończenie brexitu, najszybsze na świecie rozpoczęcie szczepień przeciw COVID-19 oraz przeciwstawienie się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
Premier Liz Truss i nowy gabinet
We wtorkowe późne popołudnie spodziewane jest również przemówienie Truss już z Londynu, sprzed rezydencji na Downing Street. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych - zauważa Sky News.
Nowa premier we wtorek będzie wręczać najpewniej ministerialne nominacje członkom swojego rządu - i jak się oczekuje, nastąpią duże zmiany w porównaniu z gabinetem Johnsona.
Natomiast w środę w południe Truss po raz pierwszy będzie odpowiadać w Izbie Gmin na pytania w ramach cotygodniowej sesji poselskich pytań do szefa rządu.
Johnson zmuszony do odejścia
Boris Johnson ogłosił swoją rezygnację 7 lipca, zmuszony do tego falą rezygnacji posłów z różnych stanowisk ministerialnych. Politycy w ten sposób wyrazili swoje wotum nieufności wobec niego w związku z licznymi piętrzącymi się w ostatnich miesiącach aferami.
Urząd szefa rządu funkcję lidera Partii Konserwatywnej Johnson pełnił od lipca 2019 r. Poprowadził to ugrupowanie do zwycięstwa w wyborach do Izby Gmin w grudniu 2019 r., w których konserwatyści uzyskali największą liczbę mandatów od 1987 r.
Źródła: Sky News, BBC, theguardian.com, PAP