Litwa rozbraja przedstawicieli dwóch nacji. Sejm w Wilnie zmienił ustawę o posiadaniu broni

Litwa zdecydowała o wprowadzeniu zmian do przepisów dotyczących prawa do posiadania broni. Ograniczenia obowiązywać będą od kwietnia i skierowane są do obywateli dwóch konkretnych państw. Na litewskim terytorium licencji nie dostaną Rosjanie i Białorusini.

Litwa rozbraja przebywających na jej terytorium Białorusinów i Rosjan. Parlament wprowadził zakaz posiadania broni przez obywateli dwóch państw
Litwa rozbraja przebywających na jej terytorium Białorusinów i Rosjan. Parlament wprowadził zakaz posiadania broni przez obywateli dwóch państw
Źródło zdjęć: © Getty Images

23.12.2022 13:03

Wprowadzona uchwałą parlamentu w Wilnie zmiana przepisów związanych z obywatelskim prawem do przechowywania w domu broni i posiadania jej przy sobie w określonych okolicznościach, związana jest z zaangażowaniem Rosji i Białorusi w wojnę w Ukrainie. Ustawodawca litewski z góry uznaje pozbawienie prawa do broni obywateli państw odpowiedzialnych za zbrojną napaść.

Zasada obowiązywać będzie w nadbałtyckim kraju od 1 kwietnia 2023 roku, kiedy uchwalony w tym tygodniu przepis wejdzie w życie. Uzasadnieniem tej znaczącej modyfikacji, przedstawionym w momencie uzgadniania projektu ustawy, jest potrzeba zapobiegania wyeliminowania ewentualności tworzenia się na Litwie jakichkolwiek nielegalnych organizacji zbrojnych i grup sabotażowych.

Litwa rozbraja przedstawicieli dwóch nacji. Sejm w Wilnie zmienił ustawę o posiadaniu broni

Wilno obawia się niepokojów i prowokacji ze strony obcokrajowców z państw, które mają związek ze zbrojnymi działaniami w Ukrainie i zbrodniami wojennymi. Ustawodawca zaznaczał to już na etapie pracy nad projektem ustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje "Der Spiegel", według statystyk, przedstawianych w litewskim parlamencie w trakcie prac nad ustawą, w tej chwili na Litwie pozwolenie na posiadanie i noszenie broni ma 294 obywateli Rosji i 46 Białorusinów.

Wiosną, kiedy rozporządzenie wejdzie w życie, muszą oni sprzedać broń lub przekazać ją policji. Ich pozwolenia stracą ważność. Jeśli Rosjanie i Białorusini nie rozbroją się w wyznaczonym urzędowo terminie, grozi im nie tylko konfiskata, ale także i surowe kary. Należące do nich, posiadane już nielegalnie wszelkie pistolety, rewolwery, karabiny zostaną skonfiskowane.

Wybrane dla Ciebie