Trwa ładowanie...

Patriarcha Cyryl postawił się Putinowi. Mobilizacja księży? [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Piątek to 303. dzień rosyjskiej inwazji. Patriarcha Cyryl zareagował na poczynania Putina. Duchowny zażądał odroczenia na poziomie prawnym mobilizacji dla księży. Patriarcha zauważył, że święte kanony surowo zabraniają kapłanom wstępowania do służby wojskowej. Tymczasem rosyjski przywódca przyznał, że konieczne jest poprawienie charakterystyki uzbrojenia i wyposażenia armii - słowa Władimira Putina cytuje prokremlowska agencja TASS. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Cyryl zażądał odroczenia mobilizacji jednej grupy. Co zrobi Putin?Cyryl zażądał odroczenia mobilizacji jednej grupy. Co zrobi Putin?Źródło: EAST_NEWS, fot: POOL SPUTNIK KREMLIN
d3rx915
d3rx915
  • Patriarcha Cyryl zareagował na poczynania Putina. Duchowny zażądał odroczenia na poziomie prawnym mobilizacji dla księży. Patriarcha zauważył, że święte kanony surowo zabraniają kapłanom wstępowania do służby wojskowej.
Trwa łączenie
21:56, 23.12.2022

Rosjanie ostrzelali jeden z ważnych obiektów energetycznych. Stacja przestała wytwarzać energię elektryczną. Jeden pracownik zginął, a kolejny został ranny.


Ukraińcy nie precyzują w jakim regionie doszło do ostrzału i uszkodzenia infrastruktury. 

21:48, 23.12.2022

„W te święta jesteśmy z wami”.


Brytyjski premier Rishi Sunak opublikował wideo wspierające Ukrainę. 

21:22, 23.12.2022

Zdjęcia z pożaru w Moskwie. 


Według lokalnych mediów spłonęły butle z gazem, które były przechowywane w hangarze. Powierzchnię pożaru oszacowano na 600 metrów kwadratowych - przekazuje Nexta. 

21:11, 23.12.2022

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w piątek projekt budżetu federalnego wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Do budżetu dołączono też poprawkę, która pozwoli na użycie zajętego majątku oligarchów, by pomóc Ukrainie.


Ustawę poparło w głosowaniu 225 kongresmenów, zaś przeciwko było 201, w tym jedna Demokratka, Alexandria Ocasio-Cortez. Dzień wcześniej ustawę uchwalił Senat z pomocą niemal 18 z 50 Republikanów. Do zatwierdzenia budżetu doszło na godziny przed końcem obowiązywania obecnego prowizorium. Ustawę wciąż musi podpisać prezydent Joe Biden, który zapowiedział jednak, że zrobi to niezwłocznie.


20:50, 23.12.2022

W Moskwie płonie hangar na terenie Wszechrosyjskiego Instytutu Stopów Lekkich - informuje platforma Flash.


Rosyjskie służby nie informują o poszkodowanych.

20:41, 23.12.2022

Patriarcha Cyryl zareagował na poczynania Putina.


Duchowny zażądał odroczenia na poziomie prawnym mobilizacji dla księży. Patriarcha zauważył, że święte kanony surowo zabraniają kapłanom wstępowania do służby wojskowej. 

20:28, 23.12.2022

Pod koniec lutego minie rok od momentu, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę. Chociaż życie w kraju nękanym atakami armii Władimira Putina nie należy do najłatwiejszych, to zdecydowana większość Ukraińców ani myśli o zawarciu pokoju, który byłby równoznaczny z ustępstwami względem Moskwy. 

20:15, 23.12.2022

Na terenach wyzwolonych odkryto 54 izby tortur i odnotowano ponad pięć tysięcy przypadków tortur - przekazuje Ukrinform.

19:59, 23.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek wieczorem, że obywatele Rosji powinni rozumieć, iż terror nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi.


W swoim tradycyjnym wystąpieniu wideo szef państwa ukraińskiego zaapelował też do rodaków, by szczególnie w okresie świątecznym reagowali na sygnały ostrzegające przed atakiem lotniczym. 

19:45, 23.12.2022

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w sobotę uda się z "roboczą wizytą" do Rosji, gdzie ponownie w tym tygodniu spotka się z Władimirem Putinem. Agencja BelTA opublikowała już oficjalny plan jego wizyty. 

19:35, 23.12.2022

Wieczorne przemówienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


Odbyłem dzisiaj posiedzenie Kwatery Głównej. Przygotowujemy się na nadchodzące miesiące i ogólnie na przyszły rok. Nasze zadania pozostają niezmienione. To jest wyzwolenie naszej ziemi. Bezpieczeństwo dla naszych ludzi. 

19:11, 23.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że Kijów zamierza zacieśnić relacje z państwami afrykańskimi i w 2023 roku otworzy w Afryce dziesięć nowych ambasad oraz przedstawicielstwa handlowe. "Nasze interesy nie są tam wystarczająco reprezentowane" - dodał szef państwa.


Reuters przypomina, że Kijów już teraz zacieśnia stosunki z państwami Afryki dzięki akcji „Ziarno z Ukrainy”, w ramach której do połowy przyszłego roku planuje wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do najbiedniejszych krajów tego kontynentu.


Zełenski nie poinformował, gdzie otworzone zostaną nowe ambasady, ale oznajmił, że chce, by Ukraina miała przedstawicielstwa w 30 krajach Afryki.


18:51, 23.12.2022

Alaksandr Łukaszenka powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym za współudział w rosyjskich zbrodniach wojennych w Ukrainie – twierdzi Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji.


W swoim twitterowym wpisie wskazał, w jaki sposób satrapa jest współodpowiedzialny za masakrę w podkijowskiej Buczy. 

18:35, 23.12.2022

W Kijowie zamiast tramwajów i trolejbusów tymczasowo będą kursować autobusy z powodu braku prądu. 

18:27, 23.12.2022

Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji.


Atak na Moskwę? Oni się naprawdę przestraszyli i rozmwiali na ten temat w prokremlowskich mediach. "Trzeba to brać na poważnie" - usłyszeli widzowie rosyjskiej telewizji. 

18:24, 23.12.2022

Wołodymyr Zełenski wręczył nagrody pracownikom energetyki, którzy przywracają światło miastom w Ukrainie.

18:15, 23.12.2022

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie od początku marca. W wyniku działań zbrojnych strony rosyjskiej infrastruktura elektrowni była kilkukrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone.

Wikimedia Commons
18:14, 23.12.2022

"Kluczowe jest, aby strefa skupiała się wyłącznie na zapobieganiu wypadkom jądrowym. Kontynuuję wysiłki zmierzające do osiągnięcia tego celu z poczuciem, że jest to pilne" - napisał w czwartek na Twitterze Grossi. Firma Rosatom poinformowała z kolei, że w stanowiskach obu stron istnieje "znacząca bliskość" oraz że "przedyskutowano możliwość stworzenia strefy bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony fizycznej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej".


Plan pomoże zapobiec wypadkowi jądrowemu poprzez zatrzymanie ostrzału do i ze strefy wokół największej w Europie elektrowni. Chociaż na samym terenie elektrowni w ostatnich tygodniach nie odnotowano walk, przed miesiącem znalazła się ona pod intensywnym ostrzałem. W pobliżu obiektu nadal słychać wyraźne odgłosy działań wojennych, co wzmacnia utrzymujące się zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego - wyjaśniła MAEA.


18:09, 23.12.2022

Dyplomatyczne starania mające utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie postępują. Celem wysiłków jest uzgodnienie i wprowadzenie tych bardzo potrzebnych środków - powiedział w piątek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.


Grossi odniósł się do tematu po rozmowie, którą w czwartek w Moskwie odbył z urzędnikami rosyjskimi, w tym z władzami firmy energetycznej Rosatom. Wcześniej plany uzgadniano podczas rozmów z przedstawicielami Ukrainy; konsultacje z dwiema stronami będą kontynuowane w najbliższej przyszłości - napisano w oświadczeniu MAEA.


via Getty Images
17:58, 23.12.2022

NEXTA ujawniła nagranie z rosyjskiej Tuły, gdzie w otoczeniu oficjeli pojawił się Władimir Putin. 


Rosyjski przywódca, w starannie zaplanowanym przejściu przez zakład produkcyjny, oglądał nowy czołg. Wszedł po specjalnie podstawionych schodach, by przyjrzeć się maszynie z bliska.

17:52, 23.12.2022

Mychajło Podolak, doradca w biurze (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nazwał w piątek Białoruś, Iran i Koreę Północną sojusznikami Rosji w wojnie okupacyjnej.


"Iran (drony/rakiety), Korea Północna (amunicja/broń), Białoruś  (infrastruktura/terytorium/sprzęt). Praktycznie i prawnie udowodnieni sojusznicy Rosji w formacie wojny okupacyjnej, przy masowych zabójstwach ludności cywilnej i umyślnym niszczeniu miast Ukrainy. Będzie solidarna odpowiedzialność" - napisał Podolak na Twitterze.

17:26, 23.12.2022

Putin zwrócił uwagę, że ważne jest poprawienie charakterystyki uzbrojenia i wyposażenia armii, biorąc pod uwagę zdobyte doświadczenie bojowe. Ocenił, że należy zapewnić przedsiębiorstwom przemysłu obronnego informacje zwrotne od jednostek uczestniczących w "Specjalnej Operacji Wojskowej".

EPA, PAP
17:24, 23.12.2022

Najważniejszym zadaniem przedsiębiorstw obronnych jest zaopatrzenie wszystkich jednostek i zaawansowanych jednostek w broń – powiedział prezydent Władimir Putin, którego cytuje prorządowa agencja RIA Nowosti.

17:11, 23.12.2022

Rosyjski opozycjonista i więzień polityczny Kremla Aleksiej Nawalny twierdzi, że wśród Rosjan spada poparcie na wojny w Ukrainie. Nawalny przedstawił na Twitterze dane, które jego zdaniem wskazują na rosnącą niechęć obywateli do trwającej od lutego interwencji militarnej.  

16:54, 23.12.2022

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w telewizji RAI, że chciałaby pojechać na Ukrainę w pierwszych miesiącach 2023 roku. W piątek szefowa rządu odwiedziła włoskich żołnierzy w Iraku.


"Kiedy pojadę do Kijowa? Chciałabym udać się w tę podróż w pierwszych miesiącach przyszłego roku" - zadeklarowała Meloni. Podkreśliła, że musi skontaktować się w tej sprawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


GETTY
16:34, 23.12.2022

Alaksandr Łukaszenka ma jutro udać się w podróż do Moskwy - przekazał na Twitterze Bartłomiej Wypartowicz z portalu Defence24.

Źródło: pravda.com.ua, Unian, Ukrinform, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rx915
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3rx915
Więcej tematów