Trwa ładowanie...
d6j3n8t
wieprzowina
28-01-2004 16:00

Litwa podkłada nam świnię

Rząd Litwy postanowił w środę wprowadzić 30-procentowe cło na import wieprzowiny z Polski, broniąc w ten sposób swój rynek przed tanim polskim mięsem. Cło będzie obowiązywało do 1 maja, czyli do dnia przystąpienia obu krajów do Unii Europejskiej.

d6j3n8t
d6j3n8t

Z propozycją ograniczenia importu polskiej wieprzowiny wystąpiło litewskie zrzeszenie trzody chlewnej, zaniepokojone sytuacją na rynku, jaka zaistniała po Nowym Roku.

Od 1 stycznia, po wejściu w życie polsko-litewskiej umowy o wolnym handlu i zniesieniu wszelkich barier celnych, ilość polskiej wieprzowiny na rynku litewskim znacznie się zwiększyła. W grudniu 2003 roku z Polski na Litwę wwieziono 124 tony mięsa, natomiast w dniach 1-27 stycznia 2004 roku - 530 ton. Cena polskiej wieprzowiny wynosi 2,7 lita, litewskiej - około 4 litów. W przybliżeniu 1 lit jest wart 1 zł.

"Polacy subsydiują swoją produkcję, chcą się jej pozbyć, gdyż nadprodukcja będzie po wstąpieniu do Unii opodatkowana. Musieliśmy reagować, bo z powodu różnicy w cenie, cierpią nie tylko nasi hodowcy, powstaje również zagrożenie, że przy tak znacznym imporcie, wytworzyłaby się u nas nadprodukcja wieprzowiny" - powiedział kierownik działu polityki handlowej w litewskim ministerstwie rolnictwa Szarunas Jonaviczius.

Zaznaczył, że wprowadzenie cła nie naruszy polsko-litewskiej umowy o wolnym handlu. Umowa bowiem przewiduje możliwość podjęcia działań, jeżeli import stwarza zagrożenie dla rynku krajowego.

d6j3n8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6j3n8t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj