Trwa ładowanie...
d1x8l89

Litwa: nowy projekt ustawy o mniejszościach narodowych

Litewska Rada Wspólnot Narodowych na poniedziałkowym posiedzeniu powołała komisję redakcyjną, która opracuje poprawki do projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych.

d1x8l89
d1x8l89

Polacy nie popierają idei powołania komisji. Chcą powołać grupę roboczą, która opracuje nowy projekt nowelizacji ustawy.

Zamieszanie wokół projektu zmian ustawy o mniejszościach narodowych wywołał list dziesięciu organizacji społecznych - polskich, rosyjskich i białoruskich, wystosowany na początku maja do władz parlamentu z prośbą o niezatwierdzanie tego projektu. Zdaniem przedstawicieli mniejszości narodowych, jest on sprzeczny z normami europejskimi i ogranicza prawa mniejszości.

Jednak Polacy nie zgadzają się z decyzją powołania komisji, która opracuje propozycje poprawek nowelizacji ustawy. Twierdzą, iż poprawki do ustaw mogą wnieść tylko posłowie, wszystkie inne propozycje mają jedynie charakter rekomendacyjny i mogą nie być uwzględnione.

Przewodniczący Związku Polaków Litwy twierdzi, że ustawa o mniejszościach jest zbyt poważnym dokumentem i nie można go przyjmować pochopnie. Dlatego też Polacy będą nadal domagali się powołania grupy roboczej z udziałem przedstawicieli mniejszości narodowych, która opracuje nowy projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych. (aso)

d1x8l89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8l89
Więcej tematów