ycipk-1mxomd

Litwa. Nauka w polskich szkołach po litewsku. "Atak na oświatę"

Litewscy konserwatyści złożyli w tamtejszym Sejmie poprawkę, aby 60 proc. programu w szkołach mniejszości narodowych było wykładane języku litewskim. Zmiany miałyby obowiązywać od 2023 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Litewscy parlamentarzyści przekonują, że obecne przepisy są przykładem dyskryminacji
Litewscy parlamentarzyści przekonują, że obecne przepisy są przykładem dyskryminacji (Shutterstock.com)
ycipk-1mxomd

Projekt ustawy złożyli posłowie ze Związku Ojczyzny - Chrześcijańskich Demokratów Litwy Agne Bilotaite, Audronius Auzubalis i Laurynas Kasciunas. - W wielu badaniach udowodniono, że język jest ważnym czynnikiem integracyjnym, który zmniejsza rozpiętość społeczną i poczucie izolacji. Znajomość języka państwowego przez mniejszości narodowe oceniana jest jako niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia w naszym państwie - tłumaczy chęć zmian ostatni z wymienionych, cytowany przez portal zw.lt.

Parlamentarzyści partii konserwatywnej przekonują, że ulgi na egzaminach z jęz. litewskiego są "przykładem nierównych szans i przykładem pozytywnej dyskryminacji". - Dobra znajomość języka państwowego jest kluczem do udanego życia społecznego i zawodowego. Proponujemy, aby nie mniej niż 60 proc. przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych było wykładanych w języku państwowym, a pozostałe 40 proc. w języku ojczystym. Zmiany weszłyby w 2023 r. - dodaje Bilotaite.

Zgodnie z Ustawą o oświacie z 2011 r. maturzyści polskich szkół na Litwie zdają taką samą maturę z języka litewskiego, jak ich koledzy ze szkół litewskich. Wcześniej program nauczania w szkołach litewskich i nielitewskich nie był jednolity. Uczniowie, którzy zdawali egzamin maturalny w placówkach mniejszości narodowych w języku ojczystym mieli ponad 700 godz. mniej, niż ich rówieśnicy ze szkół litewskich. Obecnie różnica zmniejsza się z każdym rokiem.

ycipk-1mxomd

Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy

ycipk-1mxomd

Źródło: zw.lt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1mxomd

ycipk-1mxomd