Trwa ładowanie...

List ws. spotkania premiera z szefami klubów. Padły propozycje

Zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa popełniane z nienawiści i obowiązkowe leczenie więźniów, którzy na wolności mogą być niebezpieczni - o tym m.in. premier będzie rozmawiał z przedstawicielami partii. Spotkanie zaplanowano na piątkowe popołudnie.

Share
List ws. spotkania premiera z szefami klubów. Padły propozycjeŹródło: East News, fot: Rafał Oleksiewicz/REPORTER
d2r9lnl

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefów klubów i kół parlamentarnych na spotkanie w Sejmie, aby rozmawiać o tym, jak zapobiec w przyszłości takim tragediom, jak zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza.

- Cały czas uczymy się demokracji i wolności. Warto sięgać po nowe metody. To spotkanie jest nowym otwarciem i próbą wyciągnięcia ręki przez obie strony w tej konkretnej sprawie - powiedział o rozmowach z opozycją premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił jednak, że pozostałe partie mogą nie zgadzać się ze Zjednoczoną Prawicą w innych kwestiach. - To ich święte, ale i zbójeckie prawo - ocenił w rozmowie z Wirtualną Polską.

d2r9lnl

Szef partii Teraz! Ryszard Petru zapowiedział, że nie pójdzie na spotkanie.

- Nie postrzegam tego jako wyciągnięcie ręki do zgody, a jako strategiczny ruch, żeby sprowadzić całą dyskusję o zabójstwie w Gdańsku do zmian w Kodeksie karnym, a nie do przyczyn, czyli mowy nienawiści, agresji, do tego, że Adamowicz był szczuty przez TVP - stwierdził Petru w rozmowie z Radiem Zet.

PO, PSL i Nowoczesna pójdą

Udział Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zakomunikowali z kolei na konferencji prasowej w Sejmie liderzy tych ugrupowań: Katarzyna Lubnauer i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Później taką deklarację złożył też w imieniu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. Politycy opozycji zaznaczyli, że oczekują rzetelnego wyjaśnienia okoliczności śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

d2r9lnl

Obecność potwierdził też szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki oraz Małgorzata Zwiercan, która reprezentować będzie koło Wolni i Solidarni. Będzie także przedstawiciel klubu Kukiz‘15 - podaje wpolityce.pl.

Zobacz także: Premier o spotkaniu z opozycją. "Obie strony wyciągnęły rękę"

Wyższe kary i obserwacja w więzieniu

Tematy, które będą poruszane na spotkaniu, sprecyzował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w liście skierowanym do władz wszystkich partii.

Wyjaśnił, że resorty zdrowia i sprawiedliwości przygotowały pakiet zmian zasad postępowania z osobami, które kończą wyrok, a wciąż stanowią zagrożenie. Chodzi o wyższe kary za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej oraz te popełniane z niskich pobudek np. nienawiści.

d2r9lnl

"W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad możliwością wprowadzenia, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność" - napisał minister, wyjaśniając, że na piątkowym spotkaniu premier przekaże szczegóły proponowanych zmian.

"Nowe otwarcie"

"Spotkanie to szansa na szczerą, otwartą rozmowę" - stwierdził Michał Dworczyk. Dodał, że będzie to też okazja do dyskusji nad tym, jak
jak poprawić debatę publiczną w Polsce.

"Premier Morawiecki proponuje nowe otwarcie, nową jakość i nowe zasady w relacjach politycznych. Idąc za głosem obywateli, aby wygaszać polityczne emocje i działać w interesie dobrej przyszłości Polski i Polaków, spotkanie będzie okazją, aby określić nie to, w czym się różnimy, ale to, gdzie możemy działać ramię w ramię, bez sporu, w zgodzie, współdziałając na rzecz wspólnego dobra i interesu publicznego" - zakończył list przedstawiciel KPRM.

Kolejny ruch PiS

Tymczasem z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", wynika, że premier Mateusz Morawiecki w Wierzchosławicach już w dzień po pogrzebie Pawła Adamowicza chciał wykonać przepraszający gest wobec opozycji za zbyt ostry język.

d2r9lnl

Miał jednak zostać powstrzymany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem komentatorów, PiS spotkaniem z szefami klubów parlamentarnych chce przejąć teraz inicjatywę w debacie po gdańskiej tragedii.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2r9lnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r9lnl
d2r9lnl
Więcej tematów