Katecheci chcą interwencji prezydenta. Mówią o naruszeniu prawa
"Zwracamy się do pana z prośbą o przeciwstawienie się rażącemu łamaniu porządku" - przekazało w piątek w liście do Andrzeja Dudy Stowarzyszenie Katechetów Świeckich. W piśmie zawarto apel o skierowanie skargi do Trybunału Konstytucyjnego dot. nowelizacji rozporządzenia ws. lekcji religii.
17.08.2024 | aktual.: 17.08.2024 09:32
"Zwracamy się do Pana, jako stojącego na straży porządku konstytucyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o przeciwstawienie się rażącemu łamaniu tego porządku" - napisano w liście.
Jak dalej przekazano, nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii "nie tylko godzi w konstytucyjne prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii, ale także w obowiązujący w Polsce porządek prawny".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W liście wspomniano następnie, że tworzenie grup uczniów deklarujących chęć uczestniczenia w lekcjach religii z różnych poziomów edukacyjnych "w praktyce oznacza pozbawienie uczniów prawa do realizacji podstawy programowej właściwej ich wyznaniu". "Dla nauczycieli religii oznacza natomiast nagłą utratę środków do życia, ponieważ w wypadku wejścia zmian w życie od 1 września 2024 nastąpi znaczna redukcja etatów nauczycieli religii" - napisano.
List do Dudy. "Rozporządzenie wydane z naruszeniem prawa"
Katecheci napisali też, że "rozporządzenie wydane zostało z naruszeniem prawa, co zauważają liczne autorytety prawnicze, w tym na przykład prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego".
"W związku z powyższym zwracamy się do Pana Prezydenta z pilną prośbą o zaskarżenie przedmiotowego rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego" - podano. Podpisany pod listem Zarząd Stowarzyszenia Katechetów Świeckich przekazał, że "uważa, że Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej będzie najwłaściwszym do podjęcia działań wobec tak rażącego naruszenia prawa przez przedstawicieli Rządu".
Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie 1 września 2024 r., dyrektor szkoły czy przedszkola będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.
Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII.
Przepisy określają również maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i dla uczniów klas I-III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół - 28.
Czytaj również: